• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

72’lik Efe’den kaplumbağa saz

Su kabağından limon kabuğuna, bakır tencereden sokak lambasına kadar farklı malzemeler kullanarak müzik aleti üreten 72 yaşındaki ’nin yeni sazları kaplumbağa kabuğundan...

72’lik Efe’den kaplumbağa saz
Giriş Tarihi: 13.7.2019

Denizli'de bu güne kadar çeşitli malzemeleri kullanarak telli müzik aletleri üretimi yapan 72 yaşındaki emekli öğretmen Ramazan Efe, şimdi de doğada bulduğu kaplumbağa kabuklarından saz yaptı. Efe, bu güne kadar su kabağından limon kabuğuna, Hindistan cevizi kabuğundan bakır tencereye, sokak lambasından ekmek tenceresine kadar farklı malzemeler kullanarak çeşitli telli müzik aletleri yaptığını anlattı. Efe, "26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldım. 47 yıldan bu yana saz çalıyorum. 15 yıldan bu yana da çeşitli malzemelerden telli müzik aletleri yaparak Türk Halk ve Türk Sanat Müziği'nde kullanılabilecek yeni sesler, yeni çalgılar imal ediyorum. Şimdi de doğada bulduğum iki adet kaplumbağa kabuğundan saz yaptım. Sazımın sapını da akgürgen ağacından yaptım. Bu güne kadar farklı malzemeler kullanarak yaptığım müzik aletlerinin büyük bölümü İstanbul'da bulunan 'Müzik Müzesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kaplumbağa kabuğundan yaptığım iki sazı da müzeye gönderebilirim" dedi."ÖĞRENMENİN YAŞI YOK"

Emekli olmasına rağmen insanları eğitmekten vazgeçmediğini anlatan Ramazan Efe, "15 yıldan bu yana sürekli müzikle ve telli sazlarla ilgileniyorum. Meraklılarına saz kursları da veriyorum. İnsanların eğitilmesi, müzikle uğraşmaları benim için çok önemli. Bunun yanında sosyal derneklerin korolarında ve müzik gruplarında gönüllü olarak sahne alıyorum. Müzik ruhun gıdasıdır. Müzikle uğraşan insanlardan çevresine hiçbir zarar gelmez. Müzikle yakından ilgilenen insanlar mutlaka çevrelerine faydalı olur. İnsanları dinlendirmenin, stresin atılmasının en büyük faktörü müziktir. Alışılmışın dışında, büyük bölümü atıklardan oluşan malzemelerle yaptığımız müzik aletleri hem insanların ilgisini çekiyor, müziğe olan bakış açılarını değiştiriyor, hem de dönüşüme destek veriyor" diye konuştu.

HASAN DURNA

72’lik Efe’den kaplumbağa saz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA