• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Önce yüzüyor sonra yürüyorlar

Önce yüzüyor sonra yürüyorlar
Giriş Tarihi: 27.7.2019

Yüzme eğitimi artık bir yaşın altına indi. 9 aylıkken yüzmeye başlayan bebek, 1.5 yaşında yüzüp, 3 yaşında stil öğreniyor

Eskiden bebekler 40 günlük olmadan gözlerini açmazmış. 6 aydan önce kafalarını dik tutamazmış. Şimdiki folik asit bebekleri daha doğar doğmaz kalkmaya çalışıyor. Ve bir nesil öncesinin şaşkın bakışları arasında büyüyorlar. Ebeveynler durur mu iletişim çağı bebeklerini türlü aktivitelere dahil etmek için ise sabırsızlar...

ASIL AMAÇ SUYU SEVDİRMEK

Son zamanların yeni modası, daha yürümeyi öğrenmeden yüzmeye giden bebekler. Yeni ebeveynler bebeklerinin her halini instagramda paylaştıkları için diğer aileler de moda aktivitelerden hemen haberdar oluyor. Bebek yüzme kursları da ebeveynlerin son gözdesi. Bebek yüzme kurslarında asıl amaç suyu sevdirmek. Ancak 9 aylıkken kursa başlayan bir bebek 1.5 yaşına geldiğinde yüzebiliyor. Hatta 3 yaşında stil öğrenebiliyor. 0- 2 yaş grubuna yüzme eğitimi veren Waterbabies Türkiye'de bir ilke imza attı. Tüm bebeklere, kendilerine özel tasarlanmış ozonlu havuzda yüzme öğretildiğini belirten Waterbabies Kurucusu Yasemin Doğurga, "Öğrenmenin en önemli dönemi olan 0-2 yaş grubu bebeklere tüm duyularını keşfedecekleri ve öğrenirken eğlenebilecekleri bir ortam sunuluyor. Bebekten yüzme eğitimi alan çocuk 3 yaşına geldiğinde stil yüzebilir. Eğitimde asıl önemli olan suyu sevmeleri. Biz zaten çocukları, suya hakim olmaları, nefesi iyi kullanabilmeleri, düşerse kendilerini kurtarabilmeleri suyun üzerinde kalabilmeleri, doğru şekilde atlayabilmeleri konusunda hazırlıyoruz. Yüzebilme çocuğun kişiliği ve girişimiyle alakalı. Örneğin 9 aylıkken derslere başlayan bir bebek 1.5 yaşında yüzmeyi öğrendi. Sağlıkları için çok önemli. Çünkü bebeklerin yapabilecekleri tek spor yüzme. Engelli olsak bile 100 yaşına kadar yapabileceğimiz tek spor yine yüzme" dedi.

ENGELLİ BEBEKLER İÇİN İDEAL

Derslerin tek kişilik ve bebeklere özel hazırlanmış ozonlu havuzda gerçekleştiğini söyleyen Doğurga, "Bebek yüzme eğitimleriyle özel ihtiyacı olan çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocuklara pozitif ve huzurlu bir ortamda kendilerini geliştirme fırsatı tanıyoruz. Her bebeğe hitap ediyoruz. Engelli ve ameliyat geçirmiş çocuklarla da çalışıyoruz. Dünyada yüzmenin yararlı olduğunu kanıtlayan birçok araştırma var. Kasları gelişiyor ve daha hızlı gelişme gösteriyor. Çünkü karada yapabilecekleri hareketler kısıtlı. Fakat suda her yerlerini simetrik olarak çalıştırdıkları için varacağımız yere daha hızlı ulaşabiliyoruz. Vücut, omurga güçleniyor. Hastalıklarına destek oluyor" şeklinde konuştu.

İNGİLİZCE DERSLERİ DE VAR

Bebeğinizle kaliteli vakit geçirirken onun gelişimini duyu çalışmaları ile desteklediklerine dikkat çeken Doğurga, "Birlikte duyularımızı keşfediyoruz. Bebeklerin, beyin hücreleri arasındaki bağlantılarının gelişmesi için teşvik edici deneyimlere ihtiyaçları vardır. Duyusal aktiviteler beyin hücreleri arasındaki bağlantıları kurar ve güçlendirir. Bunun sonucunda davranışlar, bellek, duygular, zeka ve diğer temel zihinsel yetiler şekillenir. Hem zihinsel gelişimini hem de ince motor gelişimini destekleyen aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Küçük yaşta yabancı dile aşina olabilmeleri için bu dersleri İngilizce yapıyoruz. Yarım saat sürüyor dersler, sonra da yarım saat yüzme dersi veriyoruz" diye konuştu.

HEM BEDENE HEM ZİHNE FAYDALI

Uzman eğitmenlerle verilen eğitimlerle, nefesini doğru bir şekilde tutmayı öğrenen bebekler, aynı zamanda sırt üstü yatış pozisyonlarını, gelişebilecek olumsuz durumlarda hayatta kalmayı da öğreniyor. Yüzme eğitimleri bebeklerin motor gelişimi ve tüm kaslarını kuvvetlendirirken, akciğerlerinin gelişimini de destekliyor. Su güvenliği ve bebek yüzme eğitimleriyle sağlanan diğer kazanımlar şöyle;

- Denge ve koordinasyonlarını geliştirir
- Ebeveyn ile bebek bağını güçlendirir
- Kalp ve dolaşım sisteminin harekete geçirir
- Sinir sistemini rahatlatır
- Psikolojik ve sosyal gelişimini destekler
- Bağımsızlığı ve özgüveni arttırır
- Yeme, gaz ve uyku sorunlarını düzene sokar

NİDA ALADAĞ

Önce yüzüyor sonra yürüyorlar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN