• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dalgaların getirdiği çöplerle sanat yapıyor

Dalgaların getirdiği çöplerle sanat yapıyor
Giriş Tarihi: 3.8.2019

Ressam Nurhayat Açıkalın, kış aylarında dalgaların kıyıya vurduğu çöpleri toplayarak yaz aylarında sanat eseri haline getiriyor. İzmir Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Ali Açıkalın'ın eşi Nurhayat Açıkalın'ın eserleri dünyanın birçok ülkesinden alıcı buluyor. "Resim her cismin üzerine yapılabilir. Aslında en güzel resimleri doğa çiziyor" diyen Açıkalın, hiçbir müşteriyi de fiyattan dolayı geri çevirmediğini söyledi.

Önceden Makine Teknik Ressam olan Açıkalın, eğitim alarak 10 yıl önce farklı cisimlerin üzerine resim yapmaya başladı. Kışın dalgaların kıyıya vurduğu ağaç parçaları ve taşları topluyor. Çöp olarak bilinen cisimleri sanat eseri haline dönüştüren ve üzerlerine Bodrum figürleri çizen Açıkalın, "Aslında doğa en güzel resimleri çiziyor. Resim her cismin üzerine çizilebilir. Ben de bunu yapıyorum. Herkesin çöp olarak gördüğü cisimler elimde sanat eserine dönüşüyor, yurtiçi ve yurtdışından bir çok sanatçı tarafından satın alınıyor" dedi.

ADEM ÜLKER

Dalgaların getirdiği çöplerle sanat yapıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA