• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kuşlara özenenlerin sporu: Yamaç paraşütü

Kuşlara özenenlerin sporu: Yamaç paraşütü
Giriş Tarihi: 17.8.2019

Türk Hava Kurumu ve üniversite kulüplerinde yetişen yeni pilotlar sayesinde artık çok daha ulaşılabilir. Alternatif bir spor olarak son zamanlarda çok sevilen yamaç paraşütü tam da adrenalin sevenlere göre...

Hava sporları ile ilgilenen bir grubun 1980'lerde geliştirdiği yamaç paraşütü bugün hafif hava aracı olarak kabul ediliyor. Temel prensibi serbest paraşütle yamaçtan koşarak havalanmaya dayanan yamaç paraşütü, özellikle paraşütün hafif yapısı nedeniyle dik tepelere dahi ulaşılarak uçmaya olanak tanıyor. Ülkemiz dik yamaçları ve inişte görebileceğiniz muhteşem manzaraları ile yamaç paraşütü yapmak için oldukça uygun bir coğrafyada yer alıyor. Yeterli yükselti, uygun hava koşulları, iniş ve kalkış pisti gibi önemli detayların gözetildiği spor için en elverişli alanlar ise Fethiye-Babadağ, Denizli-Pamukkale, Denizli-Çameli, Kayseri-Aladağ, Eskişehirİnönü Tepesi, Bolu-Abant, Isparta Eğirdir, Kayseri-Ali Dağı, Ankara-Gölbaşı, Antalya- Aksu şeklinde sıralanıyor.

DENİZLİ-PAMUKKALE
Pamukkale Denizliye 21 km uzaklıkta Çökelen Dağı eteklerinde yer almaktadır. Turistik bölge olduğu için bölgeye her türlü ulaşım şekli mümkündür. Ilıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabilmektedir. Uçuş yapılabilen iki tepe bulunmaktadır. Düzenli rüzgarlar sayesinde yıl boyunca güvenli uçuşlar sağlanabilmektedir. Yamaçtan yapılan uçuşlar bölgede bulunan düzlüklerde son bulur. İniş noktaları herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir. Yazın öğle saatlerinde hızlanan rüzgarla beraber oluşan sert türbülanslara dikkat edilmelidir.

DENİZLİ-ÇAMELİ
Çameli Yaylacık Dağı coğrafi konum itibari ile Denizli – Fethiye yol güzergahında olup, Fethiye'ye 70 km ve Denizli'ye 110 km mesafededir. Yaylacık Dağı, 2150 metre zirvesinde 4 taraflı uçulabilen mükemmel bir konuma sahiptir. Bu konum itibari ile yüksek termiklere sahip olup yamaç paraşütçülere ve delta kanat sporcularına güvenli ve keyifli uçuşlar sağlar. Yaylacık dağında uzun mesafe paraşüt yarışmaları, dünya kupası ön eleme, Dünya Kupası, Dünya Kupası Süper Finali ve Türkiye Paraşüt Şampiyonaları gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştır.ÖLÜDENİZ-BABADAĞ
Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırlarında yer alan Babadağ, deniz kıyısından 7 km içeridedir. Ölüdeniz kumsalının hemen arkasında yükselir ve tam güneye bakar. Kalkış pistine Ölüdeniz'den 45 dakikalık stabilize ancak düzgün sayılabilecek yolla ulaşılır. Türkiye'de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yer olan Ölüdeniz dünyaca ün yapmıştır. Babadağ da toplam üç pist vardır. Ölüdeniz kıyısındaki Belcekız plajı, uzun ve genişliği ile oldukça rahat ve güvenli bir iniş alanıdır. Özellikle sezonun başı ve sonu olan mevsim değişikliği aylarında havada hızlı değişimler olabilmekte ve kalkış alanına bulut inebilmektedir. Güney pistinde, öğleye kadar geçen sürede dağın batı ucundan gelen batı rüzgarı, sahte güney rüzgarı yaratarak yanıltabilmektedir.

KAYSERİ-ALİ DAĞI
Kayseri ili sınırlarındaki Ali Dağı, il merkezine 15 dk. uzaklıktadır. Otomobil ile dikkatlice çıkılabilir. Ya da, Zincidere otobüslerine binerek Alidağı Tabelası'nda inildiğinde, yürüyerek 45 dakikada tepeye ulaşılabilir. Dünyaca ünlü Kapadokya'da yer alan Kayseri her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlamaktadır. Erciyes Ünivesitesi'ndeki Sivil Havacılık MYO, Ali Dağına hafta sonları eğitim uçuşları düzenlemektedir. 600 ile 750 irtifa farkına sahip, birisi güney, diğeri kuzey rüzgarlarına uygun iki kalkış pisti mevcuttur. Stabil rüzgarlarda tepenin dik ve düzgün eğimi saatlerce yelken yapmaya elverişli, ancak türbülanslı havalarda dikkatli olmak gereklidir. Tepenin önünde rahatlıkla iniş yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.

ANKARA-GÖLBAŞI
Ankara şehir merkezine 27 km uzaklıktaki Gölbaşı bölgesine ulaşım kent merkezinden kolaylıkla sağlanmaktadır. Ankara'daki üniversite havacılık kulüplerinin Yamaç Paraşütü eğitimi verdikleri bölgedir. Geniş bir ovaya bakan eğitim tepesi uygun irtifası ve rüzgarı her yönden karşılaması nedeniyle yamaç paraşütü eğitimleri için çok elverişlidir.

ISPARTA-EĞİRDİR
Isparta'ya 60 km uzaklığındaki Eğirdir'de karayolu ve demiryolu ulaşımı mevcuttur. Isparta'nın yerel otobüs firmaları Eğirdir'den geçer. Eğirdir Gölü ve adası ile pek çok turistik aktiviteye elverişli Eğirdir, yamaç paraşütü sporu için çok uygun tepelere sahiptir. Süleyman Demirel Üniversitesi Havacılık Kulübü bu tepelerde eğitim uçuşları gerçekleştirmektedir.

BOLU-ABANT
Abant Dağları, Bolu şehir merkezinin 34 km güneyindedir. Asfalt olan 25 km.lik Abant Gölü ulaşım yolu kullanılarak ulaşılabilir. Abant Dağları yamaç paraşütüne elverişli birden fazla kalkış pistine sahiptir. Genel olarak Abant Gölü yakınındaki geniş, düz ve tamamen çimen kaplı Örencik yaylası etrafındaki tepelerde yapılmaktadır.

ANTALYA-AKSU
Antalya'nın Aksu ilçesindeki tepe, Akdeniz Üniversitesi Havacılık Kulübü tarafından eğitim tepesi olarak kullanılır. Alanya yolunun Aksu sapağından Perge Harabelerine dönüldüğünde, Perge'ye girmeden 10-15 km gidildiğinde 40-50 m'lik eğitim tepesine ulaşılır. İnişte sulama kanalına dikkat edilmeli.

MELİH DEMİRTAŞ

Kuşlara özenenlerin sporu: Yamaç paraşütü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN