• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yapmadıkları kalmadı! Kadın kıyafeti giydirip sokaklarda gezdirdiler

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde, düğünde damada arkadaşları tarafından yapılan "erkek eziyeti" geleneği sürdürülüyor. Sandıklı ilçesindeki düğünde, peruk takılan, dudağına ruj sürülen ve kadın kıyafeti giydirilen damada sokak ortasında yemek yaptırılması, renkli görüntüler oluşturdu. Damat Ahmet Bolat, "Bundan sonra eşime yardımcı olacağım ama eziyeti yapan arkadaşlarıma evlendiklerinde iki katını yapacağım" dedi.

Yapmadıkları kalmadı! Kadın kıyafeti giydirip sokaklarda gezdirdiler
AA

10.07.2021, 11:36

Yıllardır süregelen düğün geleneğinde dünyaevine giren damat, arkadaşlarının her isteğini yapmak zorunda kalıyor.

Peruk takılan, dudağına ruj sürülen ve kadın kıyafeti giydirilen damada sokak ortasında yemek yaptırılıyor. Yerleri süpüren ve çay servisi yapan damat arkadaşlarına baklava yediriyor.

Müzik eşliğinde oynayan damadın başında onlarca yumurta kırılıyor. Geleneğin, kadının üstlendiği ev işlerinin zorluğunu oyun ve eğlenceyle anlatma adına yapıldığı belirtiliyor.

"ATALARIMIZDAN GELEN BU GELENEĞİ BİZDE DEVAM ETTİRİYORUZ"

İlçede yapılan düğünde dünyaevine giren Ahmet Bolat'a arkadaşları tarafından sokak ortasında yapılan "eziyeti" gelin de balkondan izledi.

Damadın arkadaşlarından Ahmet Mangal, AA muhabirine, geleneğin renkli görüntülere olanak sağladığını söyledi.

Öncelikle damada yerleri temizlettirdiklerini anlatan Mangal, "Ardından kilim serdiriyoruz. Kilim sermek öyle kolay değil. Sonra istediğimiz bir yemeği pişiriyor. Damada eziyet ediyoruz ki o da gelin kızımızı üzmesin. Atalarımızın bu geleneğini devam ettiriyoruz. Gelin kızımızı üzmeyeceği sözünü alıp, tebrik ederek evine uğurluyoruz." diye konuştu.

Damat Bolat ise eziyet çekmeye razı olduğunu vurgulayarak, "Kimseye bu kadar eziyet yapmadım ama önemli değil arkadaşlarımın kestiği eziyete razıyım. Nasıl olsa onların da bir çoğu bekar, sıra tez zamanda onlara da gelecek. Ben de aynılarını onlara yapacağım. Bu eziyetten sonra eşime, yardımcı olacağım ama eziyeti yapan arkadaşlarıma evlendiklerinde iki katını yapacağım." ifadelerini kullandı.

Yapmadıkları kalmadı! Kadın kıyafeti giydirip sokaklarda gezdirdiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.