• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kurtuluyor

Kocagöl kurtuluyor

31.08.2018, 23:54

'ın ' can çekişiyor' başlıklı haberinin ardından Aydın Valiliği’nce görevlendirilen heyet bölgede çalışma yaptı. Doğa harikası yerin, Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyonu’nda “Mahalli Sulak Alan” olarak tescil edilmesi planlandı

KAZIM YÖRÜKCE

Yeni Asır'ın, yaşanan kirlilik sorununu gündeme taşıdığı Kuşadası Kocagöl bölgesinde, Aydın Valiliği'nce görevlendirilen heyet tarafından inceleme yapıldı.
Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay'ın başkanlığında yapılan değerlendirmeler sonucu, Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyonu'nda Kocagöl'ün Mahalli Sulak Alan ilan edilmesine yönelik teklif sunulması kararlaştırıldı.

KADERİ DEĞİŞECEK

Aydın'ın Kuşadası ilçesinin tek sulak alanı olan Kocagöl'ün etrafı 30 yılda sitelerin istilasına uğradı.
İçine balık üretim çiftlikleri kuruldu.
Site ve balık çiftliklerinden akıtılan pis sular ise doğa harikası gölü yok olma noktasına getirdi. Yeni Asır, geçtiğimiz günlerde 'Kocagöl can çekişiyor' başlığıyla okurlarına yaşanan sorunu duyurdu. Haberimizin ardından Kocagöl ile ilgili olumlu gelişmeler yaşandı. Aydın Valiliği'nce görevlendirilen heyet Kocagöl'deki kirlilikle ilgili incelemede bulundu. Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Özcan Öselmiş ve EKODOSD üyelerinden oluşan heyet, gölün etrafında yaptıkları incelemenin ardından sitelerde oturan vatandaşların şikayetlerini dinledi. Heyetin yaptığı değerlendirme sonucu Kocagöl'ün kurtarılması için Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyonu'nda "Mahalli Sulak Alan" olarak tescil edilmesine yönelik teklif sunulacak.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Kocagöl'ün Kuşadası için önemli bir değer taşıdığını belirten Vali Yardımcısı Günay, "Kocagöl, mutlaka korunmalı. Özellikle bu tür sulak alanlarda kuş varlığının yok olmaması gerekiyor. Son yıllarda kuş gözlem turizmi, Avrupalı turistler tarafından yaygın. Kuş gözlemcileri hem gelir hem eğitim seviyesi yüksek kişilerden oluşuyor. Kuşadası'nda bu avantajı değerlendirmeliyiz. Kocagöl'ün kurtulması için kurumlar bazında çalışmalar başlatacağız" dedi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü balık, kabuklu deniz canlıları, amfibik, sürüngen ve su kuşları açısından zengin potansiyele sahip Kocagöl'ün "Mahalli Sulak Alan" olarak tescil edilmesini beklediklerini söyledi.

Kocagöl kurtuluyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN