• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

çürüyor

Tarihi çeşme çürüyor

12.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 12.09.2018,00:21

Aydın'ın Efeler ilçesi Orta Mahalle'deki 89 yıllık tarihi Deveci Çeşmesi kaderine terk edildi.

Deve kervanlarının güzergahı üzerinde yer almasından dolayı 'Deveci' adını alan çeşmenin haline üzüldüklerini belirten vatandaşlar, yetkilileri göreve davet etti.

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır, "Tarihi çeşme, 1990'lı yılların ilk yarısında açılan Doğu Gazi Bulvarı'nda genişletme çalışmaları nedeniyle yolun içinde kalmasından dolayı kenara alındı. Çeşme şu anda çöplüğe dönmüş durumda. Bakımsız görüntüsüyle bu tarihi çeşme, yakınındaki alışveriş merkezi ve Arkeoloji Müzesi'ne gelenlere de kötü bir Aydın imajı veriyor" dedi.

TARİHİMİZİ TANITALIM

Çeşmenin duvarlarının da yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Özçakır, "Bu tarihi sebilin bir an önce bakıma alınarak eski haline getirilmesini ve tekrar hizmet vermesini istiyoruz. Ata yadigarı 89 yıllık bu tarihi yapının yaşatılması için basit bir bakımla çeşme takılarak, gece etrafı aydınlatılmalı ve çevresine banklar konularak tarihimizi genç ve çocuklarımıza tanıtmalıyız. Bu tarihi yapıları gelecek nesillere miras olarak bırakmalıyız" açıklamasını yaptı.

Tarihi çeşme çürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA