• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihe örülen duvara suç duyurusu

'da 'li 'nin bir işletmeye içki ruhsatı verebilmek için iki kapısının duvarla örülmesine göz yumduğu Rum Ortodoks Kilisesi'ndeki rezalet sona erecek.

Tarihe örülen duvara suç duyurusu
Giriş Tarihi: 16.9.2020

Yeni Asır'ın 'Utanç Duvarı' haberinin ardından Akbük Mahallesi'ndeki kilisede incelemelerde bulunan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, duvarların yıkılacağını söyledi. Tuncer, duvarı ören kişiler hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

SİT KARARI OLMADAN
150 yıllık kilisenin iki hafta önce kendilerine tahsis edildiğini belirten Tuncer, "Burada bahsedilen iddialarla ilgili vahim bir tabloyla karşılaştık. Kilisede toplam 3 kapı var. Bu kilise sit alanı, burada kurul karar olmaksızın herhangi bir tadilat ve onarım yapmak mümkün değil. Tarihi dokusuna uymayacak şekilde iki kapının derme çatma şekilde duvarla örüldüğünü tespit ettik" dedi. Didim Belediyesi'nce arka parselde bulunan alkollü mekanın ruhsatlandırılabilmesi için kapılarda tahribat yaratıldığını kaydeden Tuncer, "Biz bu iddiaları araştırmakla sorumluyuz. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Savcılık incelemesi ve raporunun savcılığa iletilmesinden sonra konu yargıya taşınır. Eğer gerçekten ticari çıkar amaçlı bir kültür varlığı belediye tarafından tahrip edildiyse bu son derece üzücü bir durum" ifadelerini kullandı.

ADEM ÜLKER

CHP'li belediye tarihi kilisenin kapılarına duvar örmüştü! Suç duyurusunda bulunuldu

Tarihe örülen duvara suç duyurusu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA