• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Çocuklarım büyümesin”

“Çocuklarım büyümesin”

09.06.2018, 15:56

’de 2 çocuğu kas hastası olan babanın feryadı yürekleri dağlıyor. Baba Fikret Karaca “Çocuklarımın büyümesini istemiyorum. Çünkü büyüdükçe hastalıkları artarak ilerliyor” dedi

Balıkesir'de yaşayan Muhammed Derda (9) ve Mehmet Emir (6) kardeşler taşıyıcı konumundaki annelerinden geçen kas hastalığı ile dünyaya geldi. Türkiye'de ki tüm üniversite ve hastanelerde şifa arayan gözü yaşlı Karaca ailesinin tek umudu Hindistan'da yapılacak olan kök hücre nakli tedavisi.

Çocuklarını hayatta kalabilmeleri sağlamak amacıyla zamanla yarışan aile yardımseverlerden destek bekliyor. Gözü yaşlı baba Fikret Karaca 2 çocuğununda milyonda bir görülen kas hastalığı olduğunu ifade ederek "Biz Türkiye'de ki gidilebilecek her üniversiteye gittik. İlk önce teşhisi Balıkesir'deki bir çocuk hastanesi koydu. Büyük oğlum yaklaşık 2.5 yaşındayken parmak uçlarına basmaya başladı. Bir sürü hastaneye gittik bize bir netice vermediler. En son gittiğimiz hastanede 4 aşamalı bir tahlil yaptılar. Bu gen taraması tahlilinde çocuğumuzun DMD kas hastalığı olduğunu öğrendik" dedi.

Küçük oğlunda hastalığın yüzde 60 gibi hissettirdiğini belirten baba Fikret Karaca, "İstanbul'daki bir devlet hastanesinde kök hücre almak için uygun bulunduk. Biz bunu Sağlık Bakanlığına yazılı olarak ilettik henüz bir cevap alamadık. Yapılabilecek tek şey kök hücre tedavisi. Konya'dan bir aile daha önce Hindistan'a gidip gelmiş. Orada bir merkez var ve dünya literatüründe baya ün yapmış. Şuan bu hastalığa yapılabilecek en iyi şey Hindistan'da. Yüzde yüz garantisi yok ama hastalığı yüzde 99 ilerlemesini durduruyorlar. Burada küçükte olsa bir umut ışığı gördük o yüzden çocuklarımızı buraya götürmek istiyoruz. Çocuklarımın gözümün önünde her geçen gün erimesine seyirci kalıyorum. Ben inanın ki çocuklarımın büyümesini istemiyorum. Büyüdükçe hastalık artıyor" şeklinde konuştu

Anne Derya Karaca ise, "Bir anne olarak çocuklarım gözümün önünde eriyor" dedi.

(Sabah Egeli)

“Çocuklarım büyümesin” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN