• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bebeğin akciğerine kaçan badem acil operasyonla çıkarıldı

'de yaşayan bir aile 1,5 yaşlarındaki kız bebeklerine parçalara ayırdıkları bademden yedirdi. Çanakkale'de 1,5 yaşındaki bir bebeğin soluk borusundan geçip akciğerine ulaşan badem, 1 saat süren acil operasyonla çıkarıldı.

Bebeğin akciğerine kaçan badem acil operasyonla çıkarıldı

08.11.2019, 11:36

Çanakkale'de yaşayan bir aile 1,5 yaşlarındaki kız bebeklerine parçalara ayırdıkları bademden yedirdi.

Bir süre badem yiyen bebek daha sonra nefes alamayınca anne ve baba çocuklarını alıp Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürdü.

Burada yapılan incelemede bebeğin soluk borusuna kuru yemiş parçası kaçmış olabileceği düşünülerek acil operasyon düzenlenmesine karar verildi.

Bronkoskopi yöntemiyle 10 kişilik ekipçe yapılan ve 1 saat süren operasyonda, minik bebeğin soluk borusunu aşıp akciğerine ulaşan badem parçası çıkarıldı.

Yoğun bakım ünitesine alınan bebeğin, sağlık durumunun iyiye gittiği bildirildi.


"3 YAŞ ALTINDAKİ BEBEKLERE KURU YEMİŞ VERMEKTEN KAÇINMALIYIZ"

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Timuçin Alar, yaşanan olayın bebeğin badem yerken gerçekleştiğini söyledi.

Özellikle 3 yaş altı çocuklara kuru yemiş tarzı yiyeceklerin verilmemesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Alar, şöyle konuştu:

"Çocuğun dişleri var diye güvenip sert cisimler havuç, elma gibi verilmemesi lazım. Göz önünden ayırmamak lazım çocukları. Ani morarma, yuttuğu düşünüldüğünde, şüphelenildiğinde beklemeden hekimine başvurmasını öneriyoruz. Çünkü bunlar içeride bekledikçe akciğerde şişiyorlar. Oyuncak parçaları yırtabiliyor akciğeri. Geri dönüşümsüz hasarlara sebebiyet veriyor. Bu da çocuğun hayatının sonuna kadar sorun yaşamasına sebep oluyor."

AA

Bebeğin akciğerine kaçan badem acil operasyonla çıkarıldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA