• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Bayramiç tahin helvası" tescillendi

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine özgü tahin helvası, Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi aldı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "Çanakkale'mize özgü bu ürünümüzü ülkemize ve dünyaya tanıtmak için önemli bir adım oldu" dedi.

Bayramiç tahin helvası tescillendi
AA

25.11.2021, 18:15

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'a coğrafi işaret tescil belgesini, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan takdim etti.

Türk Patent ve Marka Kurumunda düzenlenen törende konuşan Turan, Çanakkale'nin güzide ilçesi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un memleketi Bayramiç'in, tarihi ve verimli topraklarıyla önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Bayramiç tahin helvasının, 1870'ten bu yana önemli bir değer, Mehmet Akif Ersoy'un çocukluk anılarında sıkça bahsettiği ve "Tadını unutamıyorum." dediği çok özel bir ürün olduğunu belirten Turan, "Şehrimize özgü, bir anlamda Üstat Akif'in hatırasını taşıyan Bayramiç tahin helvasının coğrafi işaret tescili alması, Çanakkale'mize özgü bu ürünümüzü ülkemize ve dünyaya tanıtmak için önemli bir adım oldu." diye konuştu.

Turan, geleneksel bilgi ve kültürel değerlerin korunması açısından büyük öneme sahip olan coğrafi işaretlerin, ekonomiye katkısıyla birlikte üreticiye de pazarlama konusunda büyük avantajlar sağladığını vurgulayarak, Bayramiç tahin helvasının, coğrafi işaret belgesi ile tescillenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.Kaynak: AA

"Bayramiç tahin helvası" tescillendi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.