• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

bu otobüsü görünce yeşile dönüyor

Kırmızı ışık bu otobüsü görünce yeşile dönüyor

02.05.2018, 00:41

’de ‘’ destekli programla çalışan belediye otobüsü, 42 kilometrelik yol güzergahını kırmızı ışıkta beklemeden tamamlıyor

Denizli'de 'yapay zeka' destekli programla çalışan '20' numaralı belediye otobüsü, yolcularını, 42 kilometrelik yol güzergahını kırmızı ışıkta beklemeden taşıyor.
Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi iş birliğinde hazırlanan program, kent trafiğindeki tüm verileri radyo sinyalleri vasıtasıyla bir merkezde topluyor.
Sistemin verdiği uyarılar, belediye çalışanlarına trafikte yaşanan tüm olumsuzluklara anında müdahale imkanı veriyor.

RADYO SİNYALİ GÖNDERİYOR

Denizli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği bu sistemle şehir içinde yolcu taşıyan otobüslerin trafikte daha hızlı hareket etmesini de amaçladı. Bunun ilk uygulaması 42 kilometre yol güzergahında yolcu taşıyan "20" numaralı otobüste hayata geçirildi. Otobüs ışıklara yaklaştığında araca konulan cihaz, sinyalizasyon merkezine radyo sinyali gönderiyor. Böylece o an kırmızı olan ışık otobüs yaklaştığında yeşile dönüyor. Sistemle 95 kavşağa anlık müdahale imkanı yakaladıklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, geliştirilen yerli program sayesinde trafik akışının yüzde 30 rahatladığını söyledi.

Kırmızı ışık bu otobüsü görünce yeşile dönüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN