• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Küçük bir dokunuş hayatını değiştirdi

Küçük bir dokunuş hayatını değiştirdi
Giriş Tarihi: 26.12.2018

Nuriye dünyaya sol eli olmadan geldi ama hayallerinin önüne engel koymadı. Müzik aşkıyla yazıldığı kursta karşısına şahane bir öğretmen çıktı. Öğretmeni onun için ufacık bir aparat yaptı ve Nuriye, çalmaya başladı

SEBAHATTİN ALP

Denizli'de doğuştan sol eli olmayan ve gittiği müzik kursunda öğretmenin kendisi için yaptığı özel aparatla gitar çalmaya başlayan 11 yaşındaki Nuriye Gürel, konser vermeye hazırlanıyor. Gürel, şimdi ise Haluk Levent'le birlikte gitar çalma hayali kuruyor

BiLEKLiK VE MIZRAP

Boş zamanlarında yüzme kursuna giden Nuriye Gürel'in isteği üzerine ailesi onu özel bir müzik okulundaki gitar kursuna yazdırdı. Sol eli olmayan Gürel'in azmini gören müzik öğretmeni Anıl Zengin, ona yardımcı olabilmek için çözüm aradı. Zengin, satın aldığı medikal bilekliğe, ucunda mızrap bulunan bir çanta parçası ekleyerek aparat yaptı. Yaptığı bu aparatı Gürel'e takan Zengin, böylelikle onun rahat bir şekilde gitar çalabilmesini sağladı.
Kısa sürede gitar çalmayı öğrenen ve konser vermeye hazırlanan Gürel, en büyük hayalinin, sanatçı Haluk Levent ile birlikte gitar çalmak olduğunu söyledi. Koluna takılan aparat sayesinde gitar çalmaya başladığında çok mutlu olduğunu belirten Nuriye, "Hayallerimin peşinden koştum. Engel tanımadım, herkes benim için uğraştı. Tek isteğim, çok iyi şekilde gitar çalabilmek. Şimdi vereceğim konsere hazırlanıyorum, ona odaklandım" diye konuştu.

Müzik öğretmeni Anıl Zengin, Nuriye'nin hayatına küçük bir dokunuş yaptığını belirterek, "Nuriye'nin gitar çalabilmesi için engel tanımadık. Aparatı yaparken çok zorlandık, destek bulamadık. 3 boyutlu yazıcılarla bir tasarım yapmaya çalıştık ancak başarılı olamadık. Medikal bileklik ve tahta parçası kullanarak yapmayı denedik ve başardık. Yüzündeki mutluluğu görmek çok güzeldi" dedi.

BİYONİK EL GEREKİYOR

Anne Müşerref Gürel, "Nuriye'nin biyonik eli olması için gerekli yerlere başvuru yaptık ancak sonuç çıkmadı. Engelli maaşı bile bağlanmadı. Kızım için biyonik el istiyoruz ancak buna gücümüz yok" diye konuştu.

Küçük bir dokunuş hayatını değiştirdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA