• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Binlerce turistin geldiği sessizliğe gömüldü

'da bulunan ve her yıl binlerce turistin geldiği Milli Parkı, nedeniyle ziyarete kapatıldı. Bölgenin müdavimlerinden olan 21 yaşındaki Furkan Sezer, "Spil Dağı bizim tutkumuz. Manisa'nın olmazsa olmazlarındandır. Koronavirüs nedeniyle çıkamıyoruz. Umarız bir an önce bu günlerden kurtulup, Spil Dağı'na çıkmamız için izin verilir" dedi.

Binlerce turistin geldiği Spil Dağı sessizliğe gömüldü

29.04.2020, 09:28 Güncelleme Tarihi: 29.04.2020, 09:36

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Spil Dağı Milli Parkı, bu sene koronavirüs nedeniyle ziyarete kapatıldı. Bölgenin müdavimleri, bir an önce hayatın normalleşmesini ve doğa cenneti bölgeye eskisi gibi gitmek istediklerini söyledi.Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin gezdiği Spil Dağı Milli Parkı'nda, havaların ısınması, ağaçların, endemik bitki türleri ve Manisa lalelerinin de çiçek açmasıyla seyrine doyumsuz bir manzara ortaya çıktı. Mevlevihane, günübirlik kullanıma yönelik büfe, yapay gölet, piknik ve oyun alanları ile çeşmelerin yanı sıra 12 hektarlık piknik alanının da bulunduğu milli park, 120 çeşit endemik bitki türüyle dikkat çekiyor. Şehrin güney bölümünde bulunan Spil Dağı'nın etkileyici güzellikteki milli parkı, ilkbaharda farklı renklere bürünen ağaçları ve bitki örtüsü, mağara, kanyon, göl, Tantalos Kalesi gibi doğal ve tarihi güzellikleriyle seyahat ve fotoğraf tutkunlarını bölgeye çekiyor. Spil Dağı denilince ilk akla gelen yılkı atları da bu görsel şölene katkı veriyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanan yılkı atlarının bulunduğu alana 24 kilometrelik asfalt yolculuğun ardından ulaşılıyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte başlatılan ziyaretçi kısıtlaması nedeniyle bölge adeta sessizliğe büründü. Spil Dağı, bu yıl en sakin dönemlerinden birini yaşıyor. Kente gelen turistlerin ilk duraklarından olan Spil Dağı'nda, kısıtlama nedeniyle güvenlik görevlilerinin dışında kimse bulunmuyor.HAYATIN NORMALLEŞMESİNİ İPLE ÇEKİYORLAR
Spil Dağı'nı ziyarete gelen müzisyen Furkan Sezer (21), "Spil Dağı bizim tutkumuz. Manisa'nın olmazsa olmazlarındandır. Koronavirüs nedeniyle çıkamıyoruz. Umarız bir an önce bu günlerden kurtulup, Spil Dağı'na çıkmamız için izin verilir" dedi. Öğrenci Haktan Doymaz (23) da, "Spil Dağı'na çıkmak için geldik ama girişlerin kapalı olduğunu gördük. Girişlerin kapalı olduğunu bilmiyorduk. İnşallah bir an önce eski haline döner. Koronavirüs ülkemizi en kısa sürede terk eder, biz de normal hayatımıza döneriz" diye konuştu.

DHA

Binlerce turistin geldiği Spil Dağı sessizliğe gömüldü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.