• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alaşehir Çayı sim siyah akıyor! Gediz Havzası'nda büyük tehlike

Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal su kaynaklarından olan Gediz Nehri’ne dökülen Alaşehir Çayı’nın siyah renkte akarak, kötü kokular saçması tedirginliğe neden oluyor. Çayın çevresindeki işletme atıkları sebebiyle suyun renginin değiştiği düşünülürken, siyah akan çay nedeniyle tarımsal alanlar da tehdit altında.

Alaşehir Çayı sim siyah akıyor! Gediz Havzası'nda büyük tehlike

06.05.2021, 16:19

Ege Bölgesi'nin en önemli su kaynaklarından olan Gediz Nehri, siyaha boyanan Alaşehir Çayı nedeniyle tehlike altında. Çevredeki işletmelerin atıkları nedeniyle siyaha boyanan Alaşehir Çayı'ndan yükselen kötü kokular çayın aktığı bölgedeki çevre sakinlerini de rahatsız etti. Özellikle yaz aylarında çayın debisinde yaşanan düşüklükler kirliliği de ortaya çıkardı.

Önlem alınmadığı taktirde içme sularının da tehlike altında olduğunu söyleyen Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma (GEMA) Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, "Şu an bu görülen kirlilik Alaşehir Çayı'ndan geliyor. Alaşehir'de 40'a yakın tarım işletmesi var. Bu tarım işletmelerinin atıkları nedeniyle kirlilik sürüyor. Salihli'de de bazı fabrikaların atıkları da buraya geliyor. Simsiyah akıyor ve leş gibi de kokuyor. 20 yıldır sürdürülemediği gibi bu gidişle de bir 25 yıl daha sürdürülemez. Bazı Avrupa ülkelerinde 60 yıl önce çözülen yerler var. Biz hala daha bu sorunu çözemiyoruz. Bu çay Gediz Nehri'yle birleşiyor. Daha sonra da İzmir'in Menemen ilçesinden dökülecek. Kirlilik orada da artacak" dedi."İLERİKİ YILLARDA HİÇBİR ŞEKİLDE SU İÇEMEYECEK DURUMA GELECEĞİZ"
Kirlilik derecesinin her geçen gün arttığını belirten Kilimcigöldelioğlu, "Alaşehir Çayı nedeniyle bütün Gediz Havzası kirlilik derecesi altıncı seviyeye düşmüştür. İleriki yıllarda hiçbir şekilde su içemeyecek duruma geleceğiz. Yer altı sularını da yer üstü suları da kirleniyor. Ciddi bir su kıtlığı var ve Demirköprü Barajı'nda da su kalmadı. Gölmarmara'da da su kalmadı. Bu suda hiçbir canlı yaşamaz" ifadelerini kullandı.

Alaşehir Çayı sim siyah akıyor! Gediz Havzası'nda büyük tehlike haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.