• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milas’ta Roma ve yapıları birlikte bulundu

Milas’ta Roma ve Osmanlı yapıları birlikte bulundu

05.06.2018, 16:18

Muğla Milas'ta 2013 yılında bir inşaatın temel kazısı sırasında tarihi kalıntıların ortaya çıkmasıyla başlatılan arkeolojik çalışmalar, 3 metre derinlikte Geç Roma dönemine ait mozaik tabanlı bir havuzun ve geç Osmanlı dönemine ait tarihi yapıların varlığını ortaya koydu.

Muğla'nın Milas ilçesindeki Atatürk Bulvarı'nda bulunan bir arsada tam 5 yıl önce inşaat temeli kazısı başlatılmıştı. 733 metrekarelik alanda gerçekleştirilen temel kazısında tarihi kalıntılara rastlanmasıyla birlikte inşaat çalışmaları durduruldu ve alanda Milas Müze Müdürlüğü denetiminde arkeolojik kazı çalışmaları yapıldı. Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte dönem dönem uzman arkeologların gözetiminde sürdürülen kazı ve sondaj çalışmaları, geç Roma ve geç Osmanlı dönemlerini aydınlatacak arkeolojik buluntuları gün yüzüne çıkardı. Geçmiş yıllarda büyük ölçüde zarar gördüğü tespit edilen tarihi kalıntıları inceleyen arkeologlar, yaklaşık 3 metre derinlikte geç Roma dönemine ait mozaik tabanlı bir havuz ve geç Osmanlı dönemine tarihlenen su kanalları, duvar kalıntıları, mermer mimari parçalar ve çok sayıda pişmiş toprak çanak buldular.
Titizlikle incelenen ve kayıt altına alınan tarihi kalıntılar Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri tarafından korumaya alınırken, arkeolojik çalışmaların bir süre daha devam edeceği öğrenildi.

VOLKAN YILDIZ

Milas’ta Roma ve Osmanlı yapıları birlikte bulundu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN