• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Unutamadığı oğluna kavuştu

Unutamadığı oğluna kavuştu

31.08.2018, 23:47

20 yıl boyunca motosikletiyle Muğla’dan, oğlunun 1994’te şehit olduğu Bitlis’in Mutki ilçesine giden , son kez hazırlandığı yolculuk öncesinde hastalanarak yaşamını kaybetti

ADEM ÜLKER

Motosikletiyle tam 20 yıl boyunca 3 bin 400 kilometre yol katederek oğlu Özden Aşınmaz'ın şehit olduğu Bitlis'in Mutki ilçesine giden Muğlalı İhsan Aşınmaz'ın, 3 yıldır gidemediği Mutki'yi son kez görme isteğine sağlık sorunları izin vermedi.
Önceki yolculuklarında 2 kez terör saldırısına da maruz kalan Aşınmaz, hastalığı yüzünden yaşamını kaybetti.

TANKÇI BİRLİĞİNDEYDİ

İhsan Aşınmaz'ın oğlu Tankçı Er Özden Aşınmaz, 9 Ekim 1994'te Bitlis Mutki'de teröristlerle çıkan çatışmada şehit oldu. Baba Aşınmaz, 20 yıl boyunca her yıl motosikletiyle 3 bin 400 kilometre yol katederek Muğla'dan Mutki'ye giderek oğlunun şehit düştüğü yeri ziyaret etti.

BÜYÜK ŞOK YAŞADI

Aşınmaz, 3 yıl öncesine kadar gittiği Mutki'ye sağlık sorunlarından dolayı gidememeye başladı.
Bu yıl Umre'ye giden ve ardından son kez Mutki'ye gitmek isteyen Aşınmaz için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uçakla göndermek üzere hazırlıklar yaptı.
Umre'de rahatsızlanan Aşınmaz, erken dönerek tedavi altına alındığı Muğla'da hayata veda etti.
Ölmeden önce, eşini 3 yıl önce kaybettiğini ve 1990'lı yıllarda şehit haberlerinin arttığını belirten baba İhsan Aşınmaz, "Eşim her gün camın önünde endişeyle beklerdi.
Bir gün iki asker evimize gelerek oğlumuzun şehit düştüğünü söyledi. Eşim baygınlık geçirdi, ben de hayatımın en büyük şokunu yaşadım.
Oğlumun cenazesi geldiğinde dönemin Valisi Leyla Aytaman çok büyük bir karşılama düzenledi" diyerek şunları anlatmıştı:

"Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Oğlumuzun şehit olmasının ardından annesiyle evimizdeki bir odaya onun fotoğraflarını ve eşyalarını yerleştirdik. Tam 20 yıl boyunca oğlumun şehit olduğu bölgeye gittim. Kendime ait motosikletimle Muğla'dan yola çıkıp şehirleri gezerek Bitlis'e ulaşıyordum. Bitlis'te beni jandarma karşılıyordu. Oğlumun şehit düştüğü tarihte o topraklarda bulunuyor, askerlerle birlikte aynı karavanadan yemek yiyor ve onlarla birlikte bir anma programı düzenliyorduk. Ancak son 3 yıldır gidemiyordum."

YARALANDI, VAZGEÇMEDİ

Mutki yollarında 2 kez terör saldırısına maruz kaldığını anlatan Aşınmaz, "2000 ve 2002'de oğlumun şehit olduğu topraklara gitmek isterken Sivas- Erzincan yolunda saldırıya uğradım. Beni dövdüler ve soyuldum. Tedavim bitince yoluma devam ettim ve Bitlis'e ulaştım. Bu yolculuklarım 2014'e kadar sürdü" dedi.

ÖLÜMÜ ÜZÜNTÜ YARATTI

Ölümü Muğla'da üzüntüyle karşılanan Aşınmaz'ın cenazesi, Vali Esengül Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Komutanı Tuğgenaral Coşkun Sel ve İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya'nın da aralarında bulunduğu asker sivil çok sayıda kişinin katılımıyla toprağa verildi.

Unutamadığı oğluna kavuştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN