• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Muğla’da su kıyağı

Muğla’da su kıyağı
Giriş Tarihi: 11.11.2018

Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında, entegre tesisin faaliyetlerinde kullandığı suyu “Özel hat çekerek” ihalesiz verdiği ve herhangi bir bedel tahsil etmediği iddiaları üzerine soruşturma açıldı

ADEM ÜLKER

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, görev süresi boyunca pek çok soruşturma geçirdi. Bu soruşturmalardan en dikkat çekici olanı ise "su kıyağı" ile ilgili. Bir vatandaşın yaptığı ihbarla başlayan soruşturma konusunda rakam hayli yüksek. Yaklaşık 1 milyon TL'lik "kıyak" gündemde...

BÜROKRATLARIYLA BİRLİKTE

Gürün hakkında, il merkezinde faaliyet gösteren maden ocağı, kireç fabrikası ve beton santralinden oluşan entegre tesisin faaliyetlerinde kullandığı suyu "Özel hat çekilmek suretiyle" ihalesiz verdiği ve herhangi bir bedel tahsil edilmediği iddiaları üzerine soruşturma açıldı. Yıllık yaklaşık 1 milyon liralık suyun bedelsiz olarak verildiği öne sürülen soruşturmada Gürün'le birlikte MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, MUSKİ Abone İşleri Daire Başkanı Funda Kuş, Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Daire Başkanı Tansel Koralay, MUSKİ İçme Suyu Daire Başkan Vekili Aydın Türkoğlu ve MUSKİ Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkan Vekili Ali Serindağ hakkında da inceleme devam ediyor.

MÜZE ARAZİSİNDE İLGİNÇ DAVA

Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde yapımına başlanan Bölge Müzesi de, Büyükşehir Belediyesi'nin davalık olduğu konulardan biri.
Müzenin arazisi Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edildi. Ancak bu satın alma işleminin Belediye Kanunu'na aykırı olduğu iddia ediliyor.
Arazinin sahibi olan Soğanlar Ailesi'nin avukatları, belediyenin zarara uğratıldığını öne sürerek "Yürütmenin durdurulması" talebinde bulundu. Mahkeme Eylül ayında "Yürütmenin durdurulması kararı" ile sonuçlandı.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Avukat Canan Karaosmanoğlu tarafından Muğla 2. İdare Mahkemesi'nde Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne karşı açılan davada mahkemeye yapılan talep şöyle dile getirildi:

"Davalı tarafından yapılması planlanan Bölge Müzesi için taşınmaz satın alımına karar verilmesine ilişkin Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11/08/2016 tarihli kararı, soyut ve genel nitelikli bir karardır. Satın alınması düşünülen taşınmazlar ve bedelleri söz konusu karar ile belirlenmedi ve sonrasında bununla ilgili ayrı bir meclis kararı alınmadı. Dolayısıyla dava konusu kararın 5393 sayılı kanunun 18/e maddesinde belirtilen belediye meclis kararında olması gereken şartları taşımadığı, ayrıca satın alınan bedellerin piyasadaki ve belediyenin kendi belirlediği minimum emlak rayiç bedelinin oldukça üzerinde olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir."

Mahkeme, meclis kararının uygulanması halinde, taşınmazlar üzerinde davalı idarece yapı inşa edilmesi nedeniyle telafisi güç zararlar doğabileceğinden, yürütmeyi durdurdu.

'YENİ OTOGARA GEREK YOK'

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Menteşe Otogarı, tepki çeken icraatlardan biri. Vatandaşların büyük bölümü mevcut otogar varken yenisine gerek olmadığını belirtiyor.
Otobüs firması temsilcileri de otogarın kullanılamaz olduğunu öne sürüyor.
Yıl sonuna kadar hizmete açılması planlanan şehirlerarası otogarla ilgili olarak sektör temsilcileri, "Plan çizimi yanlış. Penceresi bulunmayan bölümlerde çalışanlar çok zorlanacaklar. Yazıhane alanında tadilat çalışması yapılmasını istiyoruz. Belediyeye 1 yıldır sayısız müracaatta bulunduk. Bize araştırmalara göre 7 metrekarenin yeterli olacağını söylediler. Otogar bu şekilde tamamlanırsa problemler büyüyecek" dedi.

Muğla’da su kıyağı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN