• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

, parayı sokağa atıyor!

Bodrum, parayı sokağa atıyor!
Giriş Tarihi: 7.12.2018

En son yağışlarda savaş alanına dönen altyapı sorunu ile mücadele ediyor. Ege’nin turistik ilçesinde 4 yılda patlayan 985 hattının tamiri için tam 16 milyon 66 bin TL harcandı

ADEM ÜLKER

Büyükşehir Yasası'ndan sonra içme suyu hatları Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (MUSKİ) geçen Bodrum'da, son 4 yılda içme suyu hatlarında 985 patlama meydana geldi. MUSKİ tarafından yapılan açıklamaya göre, patlamaların tamiri için 16 milyon 66 bin lira harcandı.

ARIZA GİDERİ ÇOK YÜKSEK

Bu süre içinde, 3 milyon metreküp su ise patlamalardan dolayı boşa gitti, Bodrumlular yılın yaklaşık 1 ayını susuz geçirdi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr Ceyhun Özçelik, "60 milyon liraya yaptırılan bir sistem, ekonomik ömrünün henüz başındayken 985 patlama veya arıza meydana gelmesi, kabul edilebilir bir durum değil. Yaklaşık 16 milyon lira arıza gideri ve 3 milyon metreküp suyun ekonomik değeri düşünüldüğünde en az 20 milyon liralık bir maliyet söz konusu. Şebekeyi henüz teslim almışken yeniden yapmakla eşdeğer bir sonuç. Yetkililerce sistemdeki sorun CTP (Camelyaf Takviyeli Boru) boru olarak gösteriliyor. Sistem çelik boru ve CTP borudan oluşuyor. Zaten sorunlu olduğu iddia edilen CTP boru yüzdesi, arıza için harcan paranın toplam yatırım maliyetine oranı mertebesindedir. Dolayısıyla toplam arıza için harcanan parayla hemen tüm CTP borular yeniden değiştirilebilir ve toplam sistemin üçte biri yeniden yapılabilirdi" diye konuştu.

'UCUZ ALTYAPININ FATURASI AĞIR OLDU'

Son zamanlarda Türkiye'nin birçok şehrinde altyapıyla ilgili büyük sorunlar yaşandığını vurgulayan Ege Yıldız A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, "Bu konuda yasal düzenleme yapılması gerekli" dedi.

MİLYARLIK ZARARIN NEDENİ

Türkiye'deki sel ve su baskınları ile ilgili değerlendirme yapan Zorlu, "Yatırım projelerinde ucuza mal etmek için kullanılan standart dışı mallar, bugün ortaya çıkan hasarın en önemli nedenlerinden biri haline geldi. Belediyelere, resmi kurumlara, hammadde fiyatına boru satışı yapan üreticiler var.
Bunlara hala prim verilmesi ve resmi kurumların hazırladıkları şartnamelerin çok etkin kullanılmaması sonucunda milyarlara varan büyük maddi hasarlar ortaya çıkmaktadır. Yani işin astarı yüzünden pahalıya gelmektedir" diye konuştu.
Zorlu, "Standart dışı malzemeyle üretim yapan firmalar ve bu boruların kabulünü yapan birimler, bu işin maddi faturasını ödemeye ortak olmalıdır. Hammadde fiyatına boru üreten ve bu boruları alarak altyapıda kullananlar vatan hainidir" dedi.

Bodrum, parayı sokağa atıyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN