• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ölüdeniz'deki çevre felaketine belediye sessiz kaldı

Ölüdeniz'deki çevre felaketine belediye sessiz kaldı
Giriş Tarihi: 24.8.2019

’de yamaç paraşütçüleri, Ölüdeniz Arıtma Tesisi’nden mavi sulara pis suyu akıtan borunun fotoğrafını çekti. Denizin kirlenmesini toprak kaymasıyla oluşan bulanıklığa bağlayan Büyükşehir Belediyesi sessizliğe büründü

Muğla Fethiye'nin dünyaca ünlü Ölüdeniz beldesinde, Büyükşehir Belediyesi'ne ait arıtma tesisinin yetersizliği yüzünden atık suyun denize temizlenmeden akıtılması, paraşüt pilotlarının çektikleri fotoğraflarla bir kez daha kanıtlandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kapasitesi artırılarak törenle açılan Ölüdeniz Arıtma Tesisi, bölgenin kanayan yarası haline geldi. Yamaç paraşütü yapanlar, tesisten Deve Plajı ve Soğuksu mevkii arasından denize bir boru ile kirli su bırakıldığını fotoğrafladı. Bu görüntüler, Yeni Asır'da günlerce manşetten duyurulan Fethiye'de denizin kirletilmesiyle ilgili haberlere, 'toprak kayması yüzünden oluşan bir bulanıklık' diyerek karşılık veren Büyükşehir yetkililerini de yalancı çıkardı. Fotoğraftaki bölgenin Ölüdeniz olmadığı, Fethiye Körfezi'ne bakan kısımda olduğu belirtildi.


TURİZMCİLER ENDİŞE İÇİNDE
Görüntüler üzerine, 'Bu borudan denize kirli su değil de ne akıyor Başkan?' sorusunu yönelttiğimiz Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, "Olayı araştıracak, detaylı incelemenin ardından açıklama yapacağız" yanıtını vermekle yetindi. Fethiye Körfezi'ndeki kirliliği eleştiren turizmci ve AK Partili Belediye Meclis Üyesi Adem Aykırı, "Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasite yetersizliğinden dolayı kirlendiği tespit edilen Fethiye Körfezi'nin durumu ortada. Ölüdeniz'i de kaybedersek turizm açısından büyük sıkıntı yaşarız. Konunun muhatabı olan yetkilileri göreve davet ediyoruz" dedi.MUSKİ'DEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR
Konuyla ilgili, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (MUSKİ) bir açıklama yapılmadı. MUSKİ'nin bölgede inceleme yaptıktan sonra kamuoyunu aydınlatması beklenirken, kirliliği fotoğraflayan paraşüt pilotlar, MUSKİ'nin hem kendilerini hem de tatilcileri aydınlatacak açıklamalarını merakla beklediklerini dile getirdi.

​TARIMSAL İLAÇLAMA BAHANESİNE SIĞINDI
GEÇTİĞİMİZ ay hızla kirlenen ve denizin renginin değişmesiyle ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Kirlilik tarımsal ilaçlamadan" açıklamasında bulunmuş, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, arıtma tesisinin yetersiz kaldığı, atıkların arıtılmadan denize deşarj edildiği ortaya çıkarılmıştı.

ADEM ÜLKER

Ölüdeniz'deki çevre felaketine belediye sessiz kaldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN