• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'da mevsimin son patatesleri toplandı

'nın ilçesinin kırsal Kızlan Mahallesi'nde mevsimlik işçileri tarafından toplanan mevsimin son ürünü patatesler, kamyonlarla 'ye gönderildi.Datça'da bu yıl üretiminde geçen yıllarla göre büyük bir artış gözlendi. 2 bin dönümlük bir alanda ekim yapıldığı, 8 ila 10 bin ton arası ürün elde edildiği tahmin ediliyor.

Datça'da mevsimin son patatesleri toplandı

23.05.2020, 09:32 Güncelleme Tarihi: 23.05.2020,09:38

Muğla'nın Datça ilçesinin kırsal Kızlan Mahallesi'nde mevsimlik tarım işçileri tarafından toplanan mevsimin son ürünü patatesler, kamyonlarla Denizli'ye gönderildi. Datça'da bu yıl patates üretiminde geçen yıllarla göre büyük bir artış gözlendi. 2 bin dönümlük bir alanda ekim yapıldığı, 8 ila 10 bin ton arası ürün elde edildiği tahmin ediliyor.Niğdeli üretici olmasına karşın Datça'da üretim yapan Mehmet Eren, kentin kış mevsiminde ılıman havası nedeniyle patates yetiştirmeye elverişli olduğunu söyledi. Datça'da 7 yıldır patates üreticiliği yaptığını belirten Eren, "Bu yıl sadece Datça'da değil, Türkiye genelinde ürün bol oldu. Datça'da ilk ürünü, nisan ayı başında toplamıştık. Bugün ise son hasadı yapıyoruz.Fiyatlar düştü. Çünkü Çukurova, Hatay, Ödemiş gibi yerlerde de çok kaliteli ve bol ürün olunca, fiyatlar geriledi. Ülkemize fazlasıyla yetecek kadar ürün var. Patates sıkıntımız yok, hatta fazlamız bile var. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Ülkemizin ithal patatese ihtiyacı yok. Fiyatlar da tüketiciler için çok iyi" dedi.Datça'nın bir turizm bölgesi olması nedeniyle tarım alanlarının çok dar olduğunu belirten Eren, "Buna rağmen bu yıl patates ekimi geçen yıllardan fazla oldu. Datça'da, bu yıl 2 bin dönüm alanda patates üretiminin yapıldığı ve 8 ile 10 bin ton arası ürün elde edildiği tahmin ediliyor" dedi.

DHA

Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti'ne 1 milyona yakın ziyaretçi bekleniyor

Datça'da mevsimin son patatesleri toplandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA