• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kıyıya vurunca herkes öldü sandı ama... Gerçek çok farklı çıktı

'nın ilçesinde ‘’ cinsi deniz kaplumbağasının sahilde hareketsiz yattığını gören vatandaşlar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne ihbarda bulundu. Yapılan kontrolde, koruma altındaki deniz kaplumbağasının ölmediği ve soğuk havadan dolayı şok yaşadığı iddia edildi.

Kıyıya vurunca herkes öldü sandı ama... Gerçek çok farklı çıktı
DHA

09.02.2021, 13:59

Datça'nın Hastanealtı sahilinde bu sabah yürüyüş yapan vatandaşlar, koruma altında bulunan 'caretta caretta' cinsi deniz kaplumbağasını hareketsiz gördü. Vatandaşların ihbar üzerine, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri kontrol için deniz kaplumbağasının hareketsiz yattığı sahile geldi. İlk incelemede, erkek olduğu belirlenen deniz kaplumbağasının üzerinde herhangi bir çip veya yara izi bulunmadığı görüldü. Bir süre sonra da kuyruğunu hareket ettirmeye başlayan kaplumbağanın ölmediği anlaşıldı.

'REHABİLİTASYON MERKEZİNE BİLDİRİLDİ'
Ortaca'nın Dalyan İztuzu Plajında bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkililerine olayın bildirilmesi üzerine DEKAMER'den ekipler yola çıkarken, deniz kaplumbağası da tedaviye alındı.DEKAMER Başkanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, deniz kaplumbağalarının soğukkanlı hayvanlar olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Kaska, "Denizden çıkarılan kaplumbağada bir süre sonra belediye yetkilileri yaşam belirtisi fark etmişler. Hayvanın soğuktan şoka girmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz. Bu nedenle hayvanın, merkezimize getirilmesine karar verdik. Bir ekibimiz, Datça'ya giderek hayvanı alacak. Umarız yaşıyordur" dedi.

Kıyıya vurunca herkes öldü sandı ama... Gerçek çok farklı çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.