• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tohum kaçakçısı

Kaçak kazıda bulduğunu öne sürdüğü 2 bin yıllık 18 bin adet ata tohumunu ’de satmak isteyen A.I. yakalandı. Şüpheli adliyede serbest bırakılırken buğday tohumları ’ne teslim edildi

Tohum kaçakçısı

11.6.2021

İzmir'in Selçuk ilçesinde, Mersin'de kaçak kazı yaparken bulduğunu öne sürdüğü 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen buğdayları yurt dışına satmak isteyen şüpheli gözaltına alındı.

BUĞDAYLAR INCELENECEK
İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri A.I'nın (41), Mersin'in Tarsus ilçesinde kaçak kazı yaparken bulduğu, "ata tohumu" olarak da adlandırılan yaklaşık 2 bin yıllık buğdayları satmak üzere Selçuk'a geldiğini belirledi. Şüpheli, Pamucak mevkisinde temas kurduğu kişiye elindeki buğdayları satmaya çalışırken gözaltına alındı.

Yapılan aramada ağırlığı 324.78 gram gelen, yaklaşık 18 bin buğday tanesi ele geçirildi. Şüphelinin buğdayların her bir tanesi için 1000 dolar talep ettiği öğrenildi. Buğdaylar, incelenmek üzere İl Müze Müdürlüğü aracılığıyla Ege Üniversitesi Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği'ne teslim edildi. Adliyeye sevk edilen A.I. serbest bırakıldı.

Tohum kaçakçısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.