• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'nin el emeği 'nın göz bebeği!

Ege'nin el emeği Londra'nın göz bebeği!

14.04.2018, 11:52 Güncelleme Tarihi: 14.04.2018,11:54

Victoria ve ’nde, 15. yüzyıla ait yaklaşık 20 metrekarelik bir halısı sergileniyor. Tunç, “Uşak halısını orada görünce çok mutlu oldum ve gururlandım” dedi

TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu heyeti olarak Londra'ya resmi ziyarette bulundukları sırada Victoria ve Albert Müzesini ziyaret etme fırsatı da yakaladıklarını belirten AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Uşak halısının sergilendiğini gördü. Alim Tunç, "Geçmişte atalarımızın, sanatta da halı üretiminde de önemli başarılar elde ettiklerini ve kaliteye önem verdiklerini gördüm. Bu, hem Uşak hem de ülkem için gurur verici bir olay" dedi.

Uzun ömürlü

Tunç, Uşak halılarının yaşatılması için çalışılması gerektiğini vurguladı, "Uşak halısı çok önemli bir değerimiz. Zamanında saray halıları olarak değerlendirilen Uşak halılarını belediye başkanlığının açtığı birimlerle yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

Uşak halısının özellikleri hakkında bilgi veren Tunç, "Uşak halısının her şeyi yün, çözgüsü ve ipi orijinal kök boya. Bir metrekaresine yaklaşık 100 bin ilmik atılarak dokunuyor. Yapımı meşakkatli ama o derecede de ömrü uzun ve prestijli bir halı. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bu kültürü, tüm Uşaklılar olarak yaşatmak durumundayız" dedi. Uşak halısının yurt dışından önemli bir talep gördüğüne işaret eden Tunç, bu halının tanıtımı için, Uşaklı iş kadını Esma Kıvrak'ın 1997 yılından beri çalışma yürüttüğünü söyledi. Dokuyucunun artık eskisi kadar bulunamamasının en büyük sorunları olduğunu dile getirdi

Tunç, 15. 16. 17. yüzyıla ait Uşak halılarında 102 bin ile 160 bin arasında değişen ilmik bulunduğunu; madalyon, kuşlu ve lotto desenlerinin olduğunu kaydetti.

AA

Ege'nin el emeği Londra'nın göz bebeği! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN