• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ın 600 yıllık camisi halen ibadete açık durumda

Yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran ve ’ın en eski camisi olma özelliğini taşıyan tarihi , yıllara meydan okumaya devam ediyor. Camide yüzyıllardan bu yanan ibadet edilmeye devam ediliyor.

Uşak’ın 600 yıllık camisi halen ibadete açık durumda

09.07.2019, 16:11

Uşak kent merkezindeki tarihi Ulu Camii'nin, 14. yüzyıl ortalarında yapıldığı tahmin edilirken caminin kesim yapım tarihi ile ilgili tek somut kaynak ise camide bulunan bir kitabe. Caminin son yapılan cemaat yerindeki, orta kapının üst kısmında bulunan kitabe binanın yapım dönemine ışık tutuyor. Kitabe caminin yapısıyla alakalı görünse de tarihçilere göre bu kitabe aslında caminin çeşmesi için yazıldığı gerçeğini ortaya çıkarıyor. Kitabede uzmanlara göre, Arapça harflerle, 'Bu bina (çeşme), büyük padişah, Germiyan İlleri'nin beyi Süleyman Şah Oğlu Yakup Bey, Allah memleketlerini ebedi kılsın zamanında, zayıf ve Allah'ın rahmetine muhtaç, Kavşut oğlu, Hasan oğlu Muhammed tarafından 822 hicri senenin (1406-1417) Şaban ayında yapıldığı' yazıyor. Bu kitabeye göre yapının Germiyanoğlu II. Yâkub Bey'in ikinci saltanatı esnasında (1402-1429) Kavşid oğlu Hasan oğlu Mehmed Bey tarafından inşa edildiği kabul edilir.

Caminin daha uzun süre yıkılmadan ayakta kalabilmesi için kalın duvarları yine kalın olan 4 sütun üzerine oturtulmuş. Toplam 12 kubbesi bulunan caminin en büyük kubbesi ise kıble tarafı orta kısmında bulunan büyük kubbe.CAMİDE DAHA ÖNCEDEN YANLIŞ TADİLAT YAPILMIŞ
Caminin İmam Hatibi Musa Varol, caminin Uşak'ın en güzel camilerinden biri olduğunu kaydetti. Varol, 2015 -2018 yılları arasında büyük bir tadilat yapıldığını dile getirdi. Bu tadilat öncesinde yapılan tadilatlarda ise bazı yanlışlıkları yapıldığını aktaran Varol, özelliğini yitiren, sıvalar altında kalan, kubbe içlerinde ki ve duvarlardaki yazıların bu tadilatta 4 kat sıva kazınarak orijinal yazıların ortaya çıkarıldığını söyledi. Varol ayrıca, uzun süre yapılamayan yaz kurslarına başladıklarını, yeni katılımların olmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

İHA

Uşak’ın 600 yıllık camisi halen ibadete açık durumda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA