Gedik, 2010’da kapasite artırmayı hedefliyor

Giriş Tarihi:04.12.2009, 16:42 Güncelleme Tarihi:04.12.2009, 19:25
Firma, Önümüzdeki yıl devreye girecek olan tesis ile 400 bin kesim ve 40 ton üretime ulaşmayı hedefliyor
ÖZGÜ ERÇETİNGÖZ GEDİK (HABER MERKEZİ)

Uşak'ın Eşme ilçesinde faliyet gösteren Gedik Piliç, önümüzdeki yıl devreye girecek olan yeni tesisi ile 400 bin kesim kapasitesi ve pişmiş ürünler de dahil olmak üzere 40 ton üretime ulaşmayı hedefliyor.

ÇEVREYE DUYARLI
400 adet fason üretim kümesleri ile birlikte çevre ilçeler ve Uşak'ta bir çok aileye iş ve istihdam olanağı sunduklarını dile getiren Gedik Piliç Bölge Müdürü Tercan Özkaracaabatlıoğlu, "Firmamız şu anda yıllık 30 milyon adet yumurta, 25 milyon adet civciv, 110 bin ton yem, 56 bin ton kesilmiş ve ambalajlanmış piliç eti ile 250 milyon TL yıllık ciro elde ederek Türk ekonomisine katkı sağlıyor" dedi. Özkaracaabatlıoğlu, bayii sayısını artırarak daha fazla kişiye ürünlerini ulaştırmayı hedeflediklerini de söyledi. Üretilen mamulleri başta Türki devletler olmak üzere Ortadoğu ülkeleri, Bosna Hersek ve Irak'a ihraç ettiklerini de vurgulayan Özkaracaabatlıoğlu, "Yurtdışına gerçekleştirilecek satışlar için başka ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.
Sahip oldukları arıtma ve rendering tesisi sayesinde kesilen tavukların kanının ve atık suların ayrıştırılarak temiz bir şekilde doğaya salındığını da sözlerine ekleyen Özkaraabatlıoğlu şöyle devam etti: "Rendering tesisimizde ise kesilen piliçlerin iç organları, tüyleri ve kafası haşlanarak pişirilir, daha sonrasında ise öğütülerek un haline getirilir. Elde edilen organik katkı maddesi yem fabrikasında kullanılarak üretime kazandırılır. Pişirilen ayakları Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediyoruz. Bunların yanısıra yeni bir tesis için çalışmalarımız devam ediyor. Bu tesisimizde üretilen ileri işlenmiş ürünler ve pişmiş ürünler de bayiliklerimiz tarafından dağıtılarak kısa sürede raflardaki yerini alacak."

GÜNDE 180 TON ET
Gedik Piliç'in yem fabrikasında saatte 40 ton kapasite ile faaliyet gösterilerek aylık olarak 9 bin ton broiler yemi ve 1.500 ton damızlık tavuk yemi üretiliyor. Kesimhane ise tek vardiya çalışarak günlük 60 bin adet, çift vardiya çalışarak günlük 120 bin adet kesim yapıyor. Günlük ortalama 100 bin adet diğer bir deyişle ortalama 180 ton et üretimi gerçekleştirilen Gedik Piliç'in kümeslerinde toplam 3.5 milyon adet broiler piliç ve 300 bin adet damızlık tavuk üreterek kuluçkalık yumurta elde ediliyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.