131 esnaf odası yeni başkanını belirleyecek

Giriş Tarihi:05.01.2010, 18:13 Güncelleme Tarihi:06.01.2010, 11:46
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı 131 odaya üye 300 bin kişi, yeni yöneticilerini seçmek üzere 31 Mart tarihine kadar sandık başına gidecek
MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

İzmirli esnaf, üyesi olduğu odalarda yeni başkanlarını belirlemek için yarından itibaren sandık başına gidiyor. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (İESOB) bağlı 131 odaya üye 300 bin esnaf, yeni başkanlarını 31 Mart tarihine kadar belirleyecek. Odaların üye sayılarına göre 7-11 kişiden oluşan yönetim kurulu üyeleri de birlik delegesi olarak Mayıs ayında yapılacak seçimlerde İESOB başkanını seçecek. Bu koltuk için Başkan Zekeriya Mutlu yeniden aday olurken, Mutlu'nun karşısına destekleyeceği bir adayın çıkmaması halinde Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel'in rakip olacağı açıkladı.

ADI GEÇENLER

Kulislerde ayrıca seçimlerde yeniden başkanlık koltuğuna oturmaları halinde Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, Kamyoncular Odası Başkanı Yıldırım Kaya, Otobüsçüler ve Umum Servisçileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, İzmir Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı ve Demirişleri Odası Başkanı Atilla Almaç'ın birlik başkanlığına aday olabileceği konuşuluyor. Bu isimlerin seçimlerde kendi odalarında başkanlık koltuğuna oturmadan birlik başkanlığına adaylıklarını açıklamak istemedikleri belirtiliyor.

İLKİ YARIN

Esnaf odalarında ilk seçim (yarın) İzmir Demirişleri Odası'nda yapılacak. 9 Ocak'ta ise İzmir Kamyoncular Odası ile Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası üyeleri sandık başına gidecek. 10 Ocak'a da İzmir Şoförler Odası'nda seçim gerçekleştirilecek. Esnaf Odalarında seçim hareketliliği göze çarparken, birçok odada henüz listeler kesinleşmiş değil. Mevcut başkan adaylarının çok büyük bir bölümü yeni dönemde de aday olurken, şu ana kadar sadece İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer yeni dönemde aday olmayacağını açıkladı. Bu koltuk için ise Yılmaz Uça ve ile Turgay Baransel yarışacak. Bir önceki seçimlerde yoğun tartışmaların yaşandığı Kamyoncular Odası'nda bugüne kadar Başkan Yıldırım Kaya ve ekibinin karşısına bir aday çıkmadı. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda da halen başkanlık koltuğunda oturan Celil Anık yeniden aday olduğunu ilan ederken, pazar günü yapılacak seçimler öncesi karşısına henüz bir aday çıkmadı.

DÖRT LİSTE
Berberler Odası 19 Ocak tarihinde yapılacak seçimlere 4 liste ile gitmeye hazırlanıyor. Başkan Nihat Başakıncı yeniden adaylığını açıklarken, karşısında Mehmet Çovultu, İlhan Buğday, Şükrü Bilgin'in listelerinin yarışması bekleniyor. Seçimlerin çok heyecanlığı geçeceğini belirten Nihat Başakıncı, "Kararı berber esnafımız verecek" dedi.
Yaklaşık 600 civarında üyesi bulunan İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yapıcı da, 4. dönem için 24 Ocak tarihinde yapılacak seçimlerde tekrar başkanlığa aday olacağını söyledi. Kendisine rakip olarak bazı oluşumların bulunduğunu ifade eden Yapıcı, "Ben üyelerimizin oylarına ipotek koyamam" diye konuştu. Oda seçimleri öncesi Hakkı Albay, Hümmet Metin ve Fevzi Okumuş'un liste çıkarma hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

RAKİBİ ÇOK
İzmir Kömürcüler Odası Başkanı Mustafa Düzyol ise hem bu odada hem de üyesi olduğu Kahveciler Odası'nda başkanlık yarışına katılıyor. Kahveciler Odası'nda Başkan Hakkı Kırdı'ya karşı adaylığını açıklayan Mutlu Baransel'in yanı sıra Mustafa Ak ve Murat Polatkan'ın da adaylık için çalışma başlattığı ifade edildi. Seçim 24 Ocak'ta Hilton Oteli'nde yapılacak.
Pazar günü yapılacak seçimde yeniden aday olduğunu belirten Otobüsçüler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı da şu anda bir rakibinin olmadığına dikkat çekti. Bostancı, "Üyeler arasında liste hazırlığı içinde olan arkadaşlar olduğunu duydum. Liste hazırlarlarsa seçimlerde 3 liste yarışacak gibi gözüküyor" açıklamasında bulundu.

FUAR SALONUNDA
Pazar günü Fuar Atlas Pavyonu'nda 2 bin 516 taksici esnafı ile genel kurula gideceklerini belirten İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnafı Odası Başkanı Celil Anık, oda tarihinde ilk defa seçimlere tek liste ile gidilebiceğini kaydetti.
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası'nı 1999 yılında kuran ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mesut Güleroğlu da, 31 Ocak tarihinde Hilton Oteli'nde yapılacak seçimlerde yeniden başkanlığa aday olacağını duyurdu.

Mutlu'ya karşı Güzel
İESOB Başkanlığı için yarış şimdiden hızlandı. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu yeniden adaylığını açıklarken, İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, destekleyeceği bir adayın çıkmaması halinde kendisinin de birlik başkanlığına aday olacağını açıkladı. Birlik başkanlığı seçimleri yasa gereği Mayıs ayında yapılacak. Mehmet Ali Susam'ın milletvekili olmasının ardından yönetim içinde yapılan seçimle birlik başkanı olduğunu hatırlatan Zekeriye Mutlu, "Birliğimize bağlı 131 odada seçimler 31 Mart tarihine kadar tamamlanacak. Tüzüğe göre oda başkanı olan yöneticilerin seçime girmeden doğal delege olarak kongreye katılabiliyor. İki şekilde de delege olabilirim. Oda başkanı olarak tabii delege unvanım var. Benim geldiğim oda, Pazarcılar Odası'dır. Arkadaşlarımız uygun görürse oradan seçilerek delege olmayı arzu ederim" dedi. Mutlu, seçimlerin 16 Mayıs tarihinde Kültürpark 1 ve 2 No'lu holde yapılacağını vurguladı.
İzmir Ayakkabıcılar Odası başkanlığını 9 yıldır sürdüren ve bir dönem daha aday olan Tahsin Güzel ise, destekleyeceği başka bir aday çıkmazsa İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu'ya rakip olacağını açıkladı. İESOB'un iyi yönetilmediğini savunan Güzel, "Ben kendi odamda 2 bin 700 aktif üyenin oyunu almak için çalışacağım. Benim de rakiplerim olacak. Eğer başkanlık koltuğuna oturursam, birlik başkanlığının değişmesi için çalışacağım" diye konuştu.

Kuyumcularda Özer çekildi
İzmir Kuyumcular Odası'nda 16 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunda oturan Mevlüt Özer, Şubat ayında yapılacak seçimlerde koltuğu gençlere bırakacağını açıkladı. Özer'in koltuğu için şimdilik 2 aday ortaya çıkarken, Özer 2006 oda seçimleri ve 2009 İTO seçimlerinde rakip olduğu Yılmaz Uça'yı destekleme kararı aldı. Seçimlerde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Turgay Baransel ile Özer'in desteklediği Uça yarışacak. Odada 16 yıldır başkan olarak görev yaptığını ve artık koltuğu gençlere bırakmanın zamanının geldiğini düşünerek Şubat ayında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını ifade eden İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Mevlüt Özer, Yılmaz Uça'ya destek verdiğini kaydetti.
Buca Esnaf Odası'nda da 28 ocak tarihinde yapılacak seçimlerde iki liste yarışacak. Cengiz Onur genel kurulda başkanlığa aday olduğunu açıklarken, mevcut başkan Muharrem Okutucu'nun da yeniden aday olması ile Buca'da seçim yarışı kıran kırana geçecek gibi gözüküyor. Oda'yı 20 yıldır yöneten kişilerin tek icraatının "BESAŞ'ı" kurmak olduğunu savunan Onur, BESAŞ'ın iyi ellerde yönetilmediğini belirterek aday olduğunu vurguladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.