Şoförler, Celil Anık ile yola devam edecek

Giriş Tarihi:10.01.2010, 18:00 Güncelleme Tarihi:10.01.2010, 19:59
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, dün yapılan seçimlerde ilk defa tek liste ile seçime gitti ve eski başkanlarına 4 yıl daha görev verdi. Anık, birlikte görev yaptıkları yönetimini değiştirmedi
SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın dün Fuar Atlas Pavyonu'nda yapılan olağan genel kurulunda başkanlığa yeniden Celil Anık seçildi. Odanın 44 yıllık tarihinde ilk defa tek liste ile gidilen seçimlerde şoförler, 4 yıllık süre için Celil Anık'ı seçti. Anık, birlikte görev yaptıkları yönetimini değiştirmedi.
2 bin 516 üyesi olan odanın seçimleri oldukça sakin geçerken, genel kurul CHP ve AK Partili milletvekillerinin atışmasına sahne oldu. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, hükümeti eleştirdiği konuşmasından hemen sonra salondan ayrılmaya hazırlanırken, kendisine yanıt vermek isteyen AK Parti İzmir Milletvekilleri Tuğrul Yemişçi ve İsmail Katmerci'ye "Parlamentoda cevap verin" dedi.

İNDİRİM MÜJDESİ
Genel kurula, yönetim kurulu üyeleri ile beraber giren Başkan Celil Anık, konfeti yağmuruyla ve alkışlarla karşılandı.
Anık, "Zor günler geçiriyoruz. Dünyayı saran ekonomik krizin etkileri hepimizin omuzlarında. Akaryakıt, yedek parça, temel yaşam malzemeleri her geçen gün zamlanıyor. Ancak yılmamalıyız. Geleceğe olan inancımızı asla kaybetmemeliyiz" diye konuştu.
Şoför esnafının her yıl belediyeye ödediği ruhsat harçlarının bir defaya mahsus ödenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Anık, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun prensipte evet dediğini söyledi. Anık, taksi kulübeleri için yine belediyeye ödenen ruhsat harçlarının bin liradan 470 liraya düşürüldüğü müjdesini de verdi. Yeni dönemde eğitim çalışmalarına ağırlık vereceklerini açıklayan Celil Anık, taşıma sektörünün her zamankinden daha disiplinli çalışması gerektiğine dikkat çekti.

TAKSİ CEPLERİ
Genel kurulda söz alan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise taksici esnafının zor günler geçirdiğini belirterek, "Taksiye binmek için insanların cebinde para yok. Gayri resmi işsizlik rakamları yüzde 22'ye ulaştı. Açılımla başlayan, etnik kökene dayalı politikalar yerine Türkiye'nin işçisine iş, esnafına aş verecek politikalara ihtiyaç var" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi ise, "Faizler artık tek haneli rakamlarda. 2010 yılı çok daha iyi olacak. Karamsarlığa gerek yok" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili Katmerci de, "Bunlar mecliste de 'O koltuklarda biz oturacağız' diyorlar. İnsanın hayal kurması güzel ama bunlar son 4 seçimde de birinci parti olamadılar" diye konuştu.
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Şoförler Odası'nın Yenişehir'deki benzin istasyonuna LPG ruhsatı da verdiklerini söyledi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile taksilere cep yapılması için anlaşmaya vardıklarını kaydetti. Mutlu, taksi işletme harçlarının yılda bir defa alınması, taksi tahsis işlemlerinin bir günde yapılması konusunda da söz aldıklarını ifade etti.

YÖNETİM KURULU
* Celil Anık (Başkan)
* Hüseyin Çağlayan
* Ayhan Taçyıldız
* Erkan Özkan
* Muhittin Kurkutan
* Hasan Tütüncü
* Burhanettin Tek
* Mehmet Gülpınar
* Kemal Mehmet Atilla
* Ahmet Gündüz
* Abdullah Benli

DENETİM KURULU
* Mustafa Ündan
* Abdurrahman Ersoy
* Özkan Özbay


3 ayakkabı eskitti, bin 800 berber gezdi
Esnaf Odaları seçimleri tüm hızıyla sürerken, başkan adayları da soluksuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi seçim yarışının en hareketli olduğu odalardan biri de Berberler Odası. Bu odada olağanüstü genel kurulun yapıldığı geçen yıl Ağustos ayına kadar Başkan Vekili olarak görev yapan ve Başkan Nihat Başakıncı'ya karşı 16 oy farkla seçimi kaybeden Şükrü Bilgin, bu seçimde de aday. Diğer 3 aday gibi oldukça iddialı olan Bilgin, bu sefer şeytanın bacağını kıracağını ifade ediyor. Nedenini ise son 8 aydır yaptığı çalışmalara bağlıyor. Son 8 ayda bin 940 berberden bin 800'ünü bizzat ziyaret eden Bilgin, bu süre zarfında 3 ayakkabı eskitmiş. Üyelerin bayramlarını ve yılbaşlarını da unutmayan ve mesaj geçen Bilgin'in telefon faturası da aylık 250 TL'den aşağıya düşmüyor. Bilgin ayrıca seçim için 20 bin liralık bütçe ayırdığını söylemeyi de ihmal etmiyor. Diğer adaylardan gelen "Birleşelim" çağrılarına da kulak tıkayan Bilgin, seçimi kazanacağından oldukça emin. Bakalım 19 Ocak akşamı Bilgin, bu kadar emek ve parasına karşılık seçimi kazanabilecek mi?

Menemen Esnaf Odası 'Roman açılımı' yaptı
Menemen Esnaf Odası seçimleri de oldukça hareketli. Önceki seçimlerde başkan adaylığı pek ilgi görmeyen odada bu dönem 4 liste birden yarışıyor. Oda seçimlerinde, adaylar başkanlık koltuğuna oturmak için adam adama markaj uyguluyor. Burada 7 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Mesut Damar'a karşı, 21 Ocak tarihinde yapılacak seçimlerde Nihat Sağlam, CHP Meclis Üyesi Adnan Gökdemir ve CHP'ye yakınlığı ile bilinen Hasan Kahraman mücadele veriyor. Bin 443 üyesi bulunan odada seçimi kazandıracak üye çoğunluğuna ulaşmak isteyen adaylar herkesi kucaklamak istiyor. Başkan adaylarından Nihat Sağlam ise son dönemde gündemde olan Selendi'deki olayların da etkisiyle Roman bir esnafı da listesine alarak oda seçimlerine yeni bir açılım getirdi. Menemen'de market işleten Roman Ahmet Kaplan'ı da Yönetim Kurulu Üyesi adayı yapan Nihat Sağlam, herkese sahip çıkarak fark yaratmayı amaçlıyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.