Tarla balıkçılığı yayılıyor

Giriş Tarihi:23.01.2010, 17:49 Güncelleme Tarihi:23.01.2010, 17:50
Uşak Banaz’da pilot köy ilan edilen Paşacık’ta hayata geçirilecek proje ile hem atıl araziler değerlenecek hem de balıkçılıkta atağa geçilecek
ASIM PİLGİR (UŞAK)

Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Paşacık köyü, ekonomik kalkınmasını "Tarla Balıkçılığı" ile sağlayacak. Paşacık köyü, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi'nin desteklediği proje pilot köy olarak seçildi.
"Tarla Balıkçılığı Projesi" ile ekonomik olarak değerlendirilmeyen dere kenarlarında bulunan arazilerin değerlendirilmesi ve balıkçılık sektöründe atağa geçilmesi hedefleniyor. İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun yapılacak çalışma ile köyün ekonomik kalkınmasının sağlanacağını ifade ederken, balıkçılık sektörünün yeni gelir kapısı olacağını söyledi.
Projenin başarıya ulaşması durumunda balıkların pazarlanması konusunda da İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olarak destek vereceklerini belirten Uzun, projenin başarıya ulaşacağına inandıklarını aktardı.

EKONOMİK KATKI
Uzun, "Projenin hayata geçmesi ile Paşacık köyü ve Uşak ekonomisine önemli bir katkı sağlanacak, su kaynaklarının boşa akıp gitmesi ve erozyon engellenecek. Çevre bir mesire yerine dönüşecek" dedi.
İl Genel Sekreteri Servet Ecemiş ise projeye çok önem verdiklerini söyleyerek, "Tarla balıkçılığı ve üretilecek balıkların pazarlanması konusu önemli. Projenin hayata geçirilmesi için İl Özel İdaresi olarak her desteği vereceğiz" diye konuştu.

Tarla balıkçılığı nasıl uygulanır?
İnsan eli altında kontrollü olarak havuzlarda veya bu amaçla kullanılabilecek yerlerde yapılan balık yetiştiriciliğine tarla balıkçılığı denir. Tarımla geçinen aileler için kullanılamayan batak, sazlık, tuzla gibi su imkanı olan arazilerde yapılarak ek gelir olanağı sağlıyor. Tarla balıkçılığı içinde sazan yetiştirme en yaygın olanı. Ege'de ekim sonu ve kasım ayı içinde hasat uygulanır. Hasat yapılacak havuzun suyu boşaltılır. Balıklar berrak su bulunan beton havuza alınır. Pazarlama ağırlığına ulaşan balıklar ayrılır. Yeterince büyümeyen balıklar büyümeleri için bırakılabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.