İzmirli kadınlara mikro kredi desteği

Giriş Tarihi:18.06.2010, 18:39 Güncelleme Tarihi:18.06.2010, 20:22
İlk kez Bangladeş'te Muhammed Yunus tarafından hayata geçirilen proje Türkiye'de 2003, İzmir'de ise yıl başından itibaren uygulanmaya başladı
Aldıkları 500-700 TL arasındaki kredileri 46 haftada geri ödeyecek olan kadınlar, gelinlik ve abiye kıyafetlere nakış ve işleme yapıyor

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Dünyadaki başarılı örnekleri ile kadınları iş sahibi ve girişimci yapan 2003 yılında da Türkiye'de uygulanmaya başlayan Mikro Kredi Projesi İzmir'de de başarılı bir şekilde sürüyor. Bu yılın başında Mikro Kredi Projesi'ni ülkemizde yürüten Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile İzmir Valiliği arasında imzalan protokolle, 90 kadın 5 hafta önce aldıkları mikro kredi ile ev ekonomilerine katkı sağlamaya, girişimcilik içinde ilk adımlarını attılar.
Karabağlar Yunus Emre Mahallesi'nde Mikro Kredi Projesi İzmir Şube Sorumlusu Musa Turan, İzmir Ticaret Borsası ve VOB Başkanı Işınsu Kestelli ile birlikte Mikro Kredi Projesi'nden yararlaran kadınları ziyaret etti. Proje kapsamında aldıkları 500-700 TL arasındaki kredileri 46 haftalık ödeme planları ile geri ödeyen kadınlar, gelinlik ve abiye kıyafetlere nakış ve işleme yaparken, ilk kez çalışıyor olmanın da heyecanının yaşıyorlar.
Projenin İzmir ayağı ile ilgili olarak bilgi veren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro Kredi Projesi İzmir Sorumlusu Musa Turan, Türkiye'de 66 şubede bugüne kadar 35 bin kadının mikro kredi desteğinden yararlandığını söyledi. İlk kez Bangladeş'te Muhammed Yunus tarafından uygulanmaya başlayan projenin 2003 yılından bu yana Türkiye'de başarılı bir şekilde sürdüğünü belirten Turan, "İzmir'de ilk şubeyi de Buca'da açtık. Karabağlar ve çevresinde bugüne kadar hiç çalışmamış, gelir düzeyi çok düşük olan 90 kadına ilk etapta mikro kredi verdik. 500-700 TL arasında verilen krediyi almak için 50 başvuru daha var. Kadınlar aldıklarını kredileri 46 hafta geri ödüyorlar. Krediler kefilsiz veriliyor, hiç bir icra takibi de yapılmıyor. Ama buna rağmen krediyi kullanan kadınlar borçlarını günü gününe ödüyor" dedi.

YENİ ŞUBELER YOLDA
Proje kapsamında daha sonra valilik ve belediyelerle yapacakları işbirliği ile kadınlara meslek edindirme ve okuma yazma kursları da verileceğini belirten Turan, ürünlerin sergilendiği stantlar açarak, kadınların ürettikleri ürünleri satmalarını da sağlayacaklarını kaydetti. İzmir'de yeni şubeler açarak daha çok kadına mikro kredi vermeyi amaçladıklarını ifade eden Turan, öncelikle Karabağlar ve Bayraklı'daki kadınların mikro kredi imkanından yararlanacaklarını vurguladı.
Şu anda kredileri Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Fonu'ndan karşıladıklarını ancak işadamlarının ve hayırseverlerin de katkılarını beklediklerini anlatan Turan, bu projeye sağlanacak her katkının ülke ekonomisinin büyümesine hizmet edeceğini açıkladı. Mikro kredi kullanan kadınların ev ekonomilerine katkı sağladığını, ilk kez çalışma hayatı ile tanıştığını, girişimcilik yolunda ilk adımı attıklarını belirten Turan, ayrıca özgüven sahibi olduklarını da kaydetti.

"Proje çok başarılı"
Mikro Kredi Projesi Buca Şube Sorumlusu Mehmet Emin Eminoğlu, projenin çok başarılı bir şekilde sürdüğünü belirterek, kadınların büyük ilgi gösterdiğini bu sayede aile bütçelerine katkı sağladıklarını söyledi. Kadınlara dağıttıkları kartlar ile her hafta kadınların kredi borçlarını yüzde 100 tahsil ettiklerini anlatan Eminoğlu, "Kadınlar gelinlik ve abiye kıyafetlere nakış ve boncuk işliyorlar. Bizden aldıkları kredi ile hammadde alıyorlar. Üzerlerine emeklerini koyarak para kazanıyorlar. Günlük 15-20 lira gelir elde ediyorlar. Gelir düzeyleri çok düşük evler için bu gelirler büyük bir bir katkı sağlıyor. Kadınların hepsi çok mutlu. Eşleri de destek oluyor. Her gün yeni bir kredi talebi geliyor" diye konuştu.

"Mill görev"
Kadınları ziyaret eden İTB ve VOB Başkanı Işınsu Kestelli ise projeye hayran kaldığını belirterek, kadınları iş hayatına kazandırılmasının ülke için milli bir görev olduğunu söyledi. Kadınlarla ilgili projelere ilgi gösterdiklerini bu projeye de önce manevi daha sonra da maddi destek sağlamayı düşündüklerini belirten Kestelli, "Kadınların gözlerindeki ışığı gördüm. Bu projenin yaygınlaşması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.