Kestelli'den 20 kadına iş kredisi

Giriş Tarihi:05.10.2010, 19:36 Güncelleme Tarihi:05.10.2010, 19:49

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Mikro Kredi Projesi kapsamında, Buca Karacaağaç köyünde 20 dar gelirli kadına biner lira verdi


MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

İzmir Ticaret Borsası'nın (İTB) 119 yıllık tarihinde ilk kadın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Işınsu Kestelli, 20 kadını mutlu etti. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından Türkiye'de yürütülen ve bugüne kadar 35 binden fazla kadını iş sahibi yapan Mikro Kredi Projesi kapsamında Buca Karacaağaç köyünde 20 dar gelirli kadın, İTB tarafından verilen biner liralık kredi ile iş sahibi oldu. İzmir Valiliği tarafından da desteklenen proje kapsamında aldıkları kredilerle üretecekleri el işleri ile salça, tarhana, zeytin ve zeytinyağlarını pazara sunacak olan kadınlar kredilerini 46 haftada eşit taksitlerle ödeyecekler. Projede başarılı olan kadınlar yeni mikro kredilerini alarak iş yaşamını sürdürecekler.

ÇOK SEVİNDİLER
Buca Karacaağaç Köyü'nde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro Kredi Projesi İzmir Şube Sorumlusu Musa Turan ile birlikte 20 kadına kredi dağıtım törenine katılan İTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, kadınların ürettiği ürünleri satın alarakta ilk katkıyı sağladı. İTB'nin sağladığı 20 bin lira kaynak ile 20 Karaağaçlı kadın sevinirken, kadınlar aldıkları kredileri en iyi şekilde değerlendirerek, Aile bütçelerine destek olacaklarını söylediler.
Mikro kredi dağıtım töreninde konuşan İTB ve VOB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İTB Koordinatörlüğü'nde devam eden Organik ve İyi Tarım Uygulamalarında Bir Örnek Köy: Karacaağaç projesi ile sinerji yaratacağına inandıkları için Mikro Kredi projesinde de köyü destekleme kararı aldıklarını söyledi. Tarımda ve kırsalda kalkınmanın anahtarının kadınlar olduğunu ifade eden Kestelli, "Bu nedenle kadınların daima işgücü verimliliğini artırmak hedeflenmelidir. Bu çalışmalar kapsamında, önemli başarı hikayelerinin gerçekleşeceğini umuyorum. Öz güveni yüksek, donanımlı, üretken kadınlar, üretken nesiller yetiştirecektir. Bu nedenle kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel statülerini yükseltmek bunun için de kadın istihdamını artırmak gerekiyor. Bizde bu kapsamda desteğimizi verdik" dedi.

ÜRETENİN YANINDA
Mikro Kredi projesine katılan kadınların İTB'de kuracakları kermestede ürünlerini pazarlama imkanı bulacağını açıklayan Kestelli, Karacaağaç Köyü'ne bundan sonra da destek sunmaya devam edeceklerini anlattı. Bu projeyi İTB'nin sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirdiklerini dile getiren Kestelli, İTB'nin 119 yıllık tarihinde her zaman üretenin yanında olduğunu vurguladı.

Yıl sonu hedefi 250 bin lira
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro Kredi Projesi İzmir Şube Sorumlusu Musa Turan ise Karacaağaç Köyü'nde 20 kadına kredi vererek projelerini başlattıklarını belirterek, kadınların el emeklerini proje ile değerlendireceklerini söyledi. Üretilen el işleri ve tarhana, yoğurt, salça gibi ürünlerin Forum Bornova'da ve Buca'da kurulacak pazarlarda tüketiciye ulaştıracaklarını kaydetti.
Karacaağaç köyündeki 20 bin TL'lik kaynağı İTB'nin sağladığına işaret eden Turan, "Bu sayede kredi bekleyen diğer kadınlara daha kısa sürede ulaşacağız. İzmir Valiliği'nin desteği ile bu yıl başında başlayan projememizde bugüne kadar İzmir'de 204 kadına ulaştık. Yıl sonuna kadar 350 kadına ulaşmayı amaçlıyoruz. Şu ana kadar 150 bin liralık kaynak sağladık. Yıl sonuna kadar bu desteğimiz 250 bin lirayı bulacak" diye konuştu.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.