Enda, 9 santral ile büyüyecek

Giriş Tarihi:28.11.2010, 18:47 Güncelleme Tarihi:28.11.2010, 18:47

Ege'nin önde gelen 155 işadamının ortak olduğu Enda Enerji Holding, 2 yılda 226 milyon dolarlık yatırımla 9 yeni enerji tesisi daha kurma kararı aldı. Grup tesis sayısını 15'e çıkartıp enerji devi olmayı hedefliyor


MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Lucien Arkas, Şinasi Ertan, Rona Yırcalı, Muharrem Hilmi Kayhan, Hüsnü Özyeğin, Samim Sivri, Enis Özsaruhan, Eli Alharal ve Ferit Kora başta olmak üzere Ege Bölgesi'nin önde gelen 155 işadamının ortak olduğu Enda Enerji Holding, 2 yılda 226 milyon dolarlık yatırımla 9 yeni enerji tesisi daha kuracak. Halen Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde hidroelektrik, jeotermal ve doğalgaz ile çalışan 6 enerji tesisi bulunan Enda Enerji Holding, 2 yıl içinde rüzgar, doğalgaz ve hidroelektrik olmak üzere 9 santralını da tamamlamayı hedefliyor. Halen 207 MW kurulu elektrik üretim gücü bulunan şirket, kuracağı 229 MW büyüklüğünde 9 yeni santralın ardından, 436 MW kurulu güce ulaşarak, Türkiye'nin önemli enerji üreticileriden biri haline gelecek.
Adana'da Eğlence 1 ve Eğlence 2 adını taşıyan ve toplam 68 MW güce sahip olan 2 santral için 75 milyon dolar yatırım gerçekleştirecek olan Enda Enerji Holding, Tire'de kuracağı 59 MW gücündeki doğalgaz santralı için de 38 milyon dolar yatırım yapacak. Manavgat'ta kuracağı 25 MW gücündeki hidroelektrik santralı için 23 milyon dolar yatırım yapacak olan şirket, Çeşme Yarımadası'nda kuracağı toplam 69 MW gücündeki 5 rüzgar enerji santralı için de 90 milyon dolarlık yatırım yapacak. 2 yıl içinde toplam 216 milyon dolar yatırıma imza atacak olan Enda Enerji Holding, sonraki yıllarda da yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vererek, bu alanda da Türkiye'ye örnek olmak istiyor.

EMİN ADIMLARLA

Enerji sektörüne Ege'nin önde gelen işadamlarının ortaklığı ile 1993 yılında adım attıklarını ve ilk santrallerı Gönen HES'in 1998 yılında üretime başladığını belirten Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, enerji sektöründe emin adımlarla büyüyerek güçlü oyunculardan biri olmak istediklerini söyledi. Halen 6 enerji santrallarının üretim yaptığını vurgulayan Sivri, "Önümüzdeki 2 yılı yatırım yılı ilan ettik. Adana'da Eğlence 1 ve Eğlence 2 hidroelektrik santrallerımızın yatırımı sürüyor. Tire'de doğalgaz elektrik üretim santralının inşaatına da yılbaşında başlamayı planlıyoruz. Manavgat HES santralımızda son aşamaya geldik. Kısa süre içinde yatırıma başlayacağız. Çeşme Yarımadası'ndaki 5 rüzgar enerji santralı için de altyapı yatırımlarına başlanmasını bekliyoruz. 2011 yılı içinde burada da yatırıma başlamayı öngörüyoruz. Tüm bu santraller için toplamda 216 milyon dolar yatırım yapacağız. 2 yılın sonunda da toplam 426 MW'lık bir üretim gücüne sahip olacağız" dedi.

GÜNEŞ ENEJİSİ

Enerji yatırımlarını hızlandırdıklarını açıklayan Sivri, 17 yılda yaptıkları yatırımdan daha çok yatırımı 2 yıl içinde gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti. Argenda firmalarının İYTE'deki teknoloji bölgesinde faaliyet gösterdiklerini bundan sonraki yatırımlarını daha çok yenilenebilir enerji alanında yapmak istediklerini anlatan Sivri, özellikle güneş enerjisi ve jeotermal konusunda yatırımlar planladıklarını, Türkiye'de nükleer santral da kurulması gerektiğini söyledi. Genel kurulların ardından sermaye yapılarını da güçlendirdiklerini belirten Sivri, Enda'nın sermayesinin 60 milyon TL'ye Egenda'nın ise 40 milyon TL'ye yükseldiğini vurguladı. Sivri, son sermaye artırımları ile birlikte ortaklardan eşit 4 taksitle 11 milyon TL'nin üzerinde sermaye desteği aldıklarını sözlerine ekledi.

Şirketin faaliyet gösteren enerji tesisleri
Gönen HES: Yüzde 50'si şirkete ait olan 48 MW kapasiteli santral, 1998 yılı Mart ayından bu yana hizmet veriyor.
Pamuk HES: Yüzde 37.68'i şirkete ait olan ve 24 MW kapasiteli santral, sahip olduğu 40 yıl süreli üretim lisansı ile Ekim 2003 tarihinden beri işletiliyor.
Çaygören HES (Su Enerji): Toplam hisselerinin yüzde 90'ı şirkete ait olan 4.5 MW santral 4 yıldır üretim gerçekleştiriyor.
Akçay HES: Yüzde 80'i şirkete ait olan ve 29 MW kapasiteli santralın, Kasım 2003 tarihinde 40 yıllık üretim lisansı alındı ve inşaatına başlandı. Santral 2009 yılı Ağustos ayından bu yana hizmet veriyor.
Tuzla JES: Çanakkale'in Tuzla mevkii'nde yer alan jeotermal enerji ile elektrik üreten santral 7.5 MW kapasiteli.
Antalya Enerji (Doğalgaz): Yüzde 35'i şirkete ait olan ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) içinde yer alan santral 1 Temmuz 2005 tarihinde EPDK'dan alınan üretim lisansı ile 2006 yılında üretime başladı. 2009 Mayıs ayında tamamlanan tevsiden sonra üretimine 94 MW kapasite ile devam ediyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.