Ege'de yerli helikopter ve uçak üretimi başlıyor

Giriş Tarihi:29.01.2011, 18:46 Güncelleme Tarihi:29.01.2011, 18:46

Başbakan Erdoğan, Türk işadamlarına "yerli otomobil üretin" çağrısı yaparken, uzun yıllar yurtdışında yaşayan bir işadamının Denizli'de hava araçlarına yönelik tesis kurma kararı aldığı ortaya çıktı

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Genel Kurulu'nda Türkiye'nin büyük sanayicilerine 'yerli otomobil üretin' çağrısında bulunurken, gurbetçi bir girişimci Denizli'de yerli uçak ve gyrocopter (kısa mesafeli uçan bir tür helikopter) üretimine soyundu.
Avustralya'da yaşayan ve uzun yıllar havacılık sektöründe pilot olarak çalışan girişimci, Denizli Serbest Bölgesi'nde 40 dönümlük arsada kuracağı tesiste önümüzdeki aylarda üretime başlayacak. Tesiste ilk yıl ayda 1 hafif uçak olarak nitelenen 2 kişilik uçak ve 2 gyrocopter üretilecek.

KENTE MORAL OLDU
Üretimin tamamı yurtdışından gelecek siparişler doğrultusunda yapılacak. Yabancı uçak sanayiyle de işbirliği yapacak girişimcinin, üretim başladıktan sonra 40 veya 80 kişilik büyük yolcu uçaklarının üretimini de gündemine alacağı ifade ediliyor.
Denizli Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yıldırım, adını açıklamak istemeyen gurbetçi girişimcinin bölgelerinde 1500-2 bin metrekarelik alanda üretime başlayacağını açıkladı. Yıldırım, "Firma bizden 40 dönümlük yer alacak. İlk etapta daha küçük bir alanda üretim yapacak. İlk yıl ayda 2, ikinci yıl ise ayda 10 adet gyrocopter üretimi planlıyor. Ayrıca her ay bir hafif uçak üretecek. Sipariş üzerine üreteceği için bu sayı artabilir. Gyrocopter üretimi için 600 bin liralık, hafif uçak üretimi için 3 milyon liralık yatırım planlıyorlar. Yatırım tutarının içinde Ar-Ge, prototip üretimi, test uçuşları ve sertifikasyon da var. Ancak yatırım miktarı altyapı giderlerini içermiyor" dedi.
Uçakların tamamının yurtdışından gelecek siparişe göre üretileceğini kaydeden Yıldırım, yabancı müşterilerin şimdiden hazır olduğunu vurguladı. Türk girişimcinin yabancı gruplarla da işbirliği yapmayı planladığını ifade eden Yıldırım, firmanın işi büyütüp, yolcu uçakları yapmayı planladığına işaret etti. Uçak üretimi için Denizli Serbest Bölgesi'nin çok uygun bir yerde olduğunu aktaran Yıldırım, "Çardak Havalimanı'na çok yakınız. Bölgede başka yerleşim yeri olmadığı için deneme uçuşları çok rahat yapılabilir. Ayrıca bölgede uçak teknolojisine yönelik yan sanayi gelişecek. Bu yatırım, döviz kurundaki düşüşten ve çevre illere verilen yüksek teşvik avantajından dolayı kan kaybeden Denizli'ye büyük moral sağlayacak. Denizli'deki sanayinin dönüşümü için güçlü bir fırsat yaratacak. Biz de yerli uçak üretimine ev sahipliği yapmaktan gururluyuz. Gurbetçi girişimcimizin büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

35 BİN EURO

Firmanın henüz gyrocopter ve hafif uçak için bir isim belirlemediğini kaydeden Yıldırım, hedefledikleri pazarın yurtdışı olmasından dolayı İngilizce bir marka düşünüldüğünü söyledi. İki kişilik uçakların özellikle Avrupa ve Avustralya'da tercih edildiğine dikkat çeken Yıldırım, şu bilgileri verdi: "Tanesi 35 bin euro ile 48 bin euro arasında değişiyor. Uçaklar Türkiye'de de yaygınlaşabilir. Uçuş okulları, yangın söndürme ve ilaç sektörü önemli bir pazar olabilir."

Uçakların menzili 1600 kilometre
Firma gyrocopter ve hafif uçağı iki motor seçeneği ile üretecek. Biri 115 beygir gücünde benzin ile çalışan Rotax914 motoru, diğeri 100 beygir gücünde Dizel Mercedes SMART motoru. Müşteri iki motor arasında seçim yapma imkanına sahip olacak. Gyrocopter motoruna göre değişmek üzere 640-1100 kilometre menzilli, hafif uçak ise 1050-1600 kilometre menzilli olacak.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.