Turgutlu'dan "üzüm devi" çıktı

Giriş Tarihi:22.05.2011, 19:24 Güncelleme Tarihi:22.05.2011, 19:24

Manisa'nın 'kasaba' diye adlandırılan ilçesinde bulunan Orka Üzüm İşletmesi, Türkiye'de en fazla işlem hacmi olan ilk 300 firma arasına girdi


İLKER UYAR (TURGUTLU)

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde 1995 yılında kurulan Orka Üzüm İşletmesi, 2010 yılı verilerine göre Türkiye'de en fazla işlem hacmi olan ilk 300 firma arasına adını yazdırdı. Turgutlu'ya önemli ölçüde istihdam alanı açan şirket eğitim, sağlık ve sosyal yardımlarıyla da dikkat çekiyor.

ALTIN DÖNEMİ

Yöre halkı tarafından "kasaba" olarak anılan Turgutlu'da faaliyet gösteren Orka Üzüm İşletmesi, 2010 yılındaki ekonomik faaliyetleriyle altın dönemine girdi. Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Orka Üzüm İşletmesi, işlem hacmi olarak Türkiye'de ilk 300 firma arasına girmeyi başardı. Orka ayrıca Türkiye'de en çok üzüm alan ve ihraç eden özel firmalar arasında 1'inci oldu. Firma, 2010 yılı kurumlar vergisinde Turgutlu'da birinciliği elde etti.

BAŞBAKAN'A DAVET

Ekonomi ve üreticinin büyümesine verdiği katkıyla adından söz ettiren Orka'nın kardeş kuruluşları Okrar Sirke ve Turet firmaları ile birlikte toplam 400 kişiye istihdam sağladığı belirtildi.
İstikrarlı büyüme hedefini gerçekleştiren Orka Üzüm İşletmesi, 2011'de 10 milyon dolarlık kapasite artırımına gitti. Orka Üzüm İşletmesi'nin yanındaki araziye 10 bin metrekare kapalı alana sahip ek fabrikayı eylül ayında hizlete sunacaklarını belirten Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, "Sayın Başbakanımızı Turgutlu'ya davet ederek, yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi ile birlikte fabrikamızın da açılışını yapmayı amaçlıyoruz. Orka, Türk ekonomisinin büyümesi, bölge üreticisinin güçlenmesini hedefleyen ve buna büyük katkılar sağlayan bir firma. Geçtiğimiz yılın verilerine göre firmamızın en çok üzüm alan ve dünyaya ihraç eden özel sektör firmaları arasında lider olması, bunun yanında işlem hacmi olarak Türkiye'deki 300 firma arasına ismini yazdırması bizi onurlandırdı. Son olarak açıklanan kurumlar vergisinde Turgutlu vergi rekortmeni olmamız bu onurumuzu daha da artırdı. Orka olarak istikralı büyümeyi sürdürürken Türk ekonomisi ve çiftçimizin kalkınmasına yönelik hamlelerimizde artarak devam edecek" dedi.

400 kişiye iş imkana sunuldu
Turgutlu'da 400 kişiye iş imkanı sağlayan Orka Üzüm İşletmesi, aynı zamanda sosyal, sağlık ve eğitim alanlarındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan, "Merhum babam Dr. Hüseyin Orhan'ın köyü Sarıbey'e, onun ismini taşıyan ilköğretim okulu yaptırdık. Yine ilçe merkezinde yaptırılan Mustafa Kemal mahallesindeki Dr. Hüseyin Orhan İlköğreti Okulu, huzurevi, bir öğrenci yurduna desteklerimizin yanı sıra, 50 öğrenciye burs veriyoruz. Yurt ve hayır kurumlarına desteklerimiz de sürüyor" dedi.


kalan karakter 1000

adil köroğlu adil köroğlu

doğrudur ikdıdarin her nimetinden faydalanan başkan kutlarım.hem turgutluyu hem kendını yükselen yıldız yapti.dr cengiz ulmanı chp aday yapmadı halk hasan örene tepkı verdı serhat orhanda bunu iyi kullandı kandırdı. vermeden almak allaha mahsustur. bir parmak bal gösterdı yalatacağim dıye ona destek veren chp lılere avuç yalattı dr cengiz avukatı desdeklelım dedi ama o bulvardakı mafya yapili kadın hepsını kandırdı serhatın kucağina attı. iki çeşit insan tehlıkelıdır bır yalancı verdıği sözü tutmayan sözüne borcuna sadık olmayan. ikincisi mert düzgün yanlış yapana yer mekan değerlendırmesı yapmadan girişen birincisinden korkulur sıfatını ismını siz koyun. dr cengızın intikamını chp den böyle aldık dr cengizi chp aday yapsaydı kimler olmayacaktı kendını bılıyor sayın başkan dahıl biz ne yıkılmaz hanedanlar gördük çöktü dağin taşi ile dağin kuşunu vurmak kolay

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.05.2012 13:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.