Emeklilerin maaş farkı gideriliyor

Giriş Tarihi:04.09.2011, 19:08 Güncelleme Tarihi:04.09.2011, 19:08

Yeni düzenleme ile SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki maaş dengesizliğinin kademeli olarak eşitlenmesi hedefleniyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekliler arasındaki maaş farkını giderilmesi için düğmeye bastı. Yeni düzenleme ile emekliler arasındaki maaş farkının kademeli olarak eşitlenmesi hedefleniyor. Bakan Çelik, emekli maaşları arasında ne kadar fark olduğunun tespiti için çalışma yaptırdığını belirterek, "Fark var ama uçurum yok. Çalışma, fotoğrafı önümüze koyacak" dedi. Yeni düzenlemeden 5 milyonu aşkın SSK emeklisinden 3 milyonu yararlanabilecek.

İLK GÜNDEMİ
Yeni yasama döneminde hükümetin en önemli gündem maddelerinden biri de emeklilerin intibak yasası olacak. Yasa, emekliler arasındaki maaş farklarının ortadan kaldırılması öngörüyor. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklileri arasında maaş farklarının giderilmesi hedefleniyor. Düzenleme ile üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, bulundukları derece ve kademelere göre yükseltilecek. SSK emeklileri için aynı süre çalışıp aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi planlanıyor.
Bakan Çelik, geçmiş yıllarda aylık bağlama sistemleriyle çok sık oynandığını anımsatarak, "Bu öteden beri bir sorun. Alt gelir gruplarında gelir artırıcı çalışmalar yaptık. Maaşlar arasında fark var ama uçurum yok. Geçmişten bu zamana kadar nedir durum diye bir çalışalım dedik. Birkaç ay içerisinde fotoğrafı önümüze koyacağız" diye konuştu.

KATLANARAK ARTTI

SSK emeklileri yıllardır bu yasanın çıkmasını bekliyor. 1999'da yayınlanan 4 bin 447 Sayılı Yasa ve 5 bin 510 Sayılı Yasa sonrasında eşit statülü emekliler arasında emekli olunan yıla göre büyük farklılıklar ortaya çıktı. Eşit derece ve unvanlı memurlar ister 1980 isterse 2009'da emekli olsun aynı maaşı alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise tam tersi bir tablo ortaya çıktı. Bu kapsamda eşit statüdeki emekliler, emekli oldukları tarihe göre farklı ücretler almaya başladı. Özellikle 2000'den sonra da bu fark katlanarak arttı. Emekli olunan tarih ile bugün arasındaki süre uzadıkça emekli aylıkları da reel olarak geriledi. Hükümetin yeniden gündeme aldığı intibak düzenlemesi de, 2000'den önce emekli olan SSK'lıları ilgilendiriyor. Ekonomi yönetimi, intibak farklarını kapatmak için yeniden yapılandırma kapsamında elde edilen gelirin bir bölümünü kullanacak. Yasal düzenlemenin yaşama geçmesi ile emekli maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre bir miktar iyileştirme olacak.kalan karakter 1000

hkaraken hkaraken

AKP meşhur balonlarından birini daha uçurdu. haydi emekliler seyredin. iyi seyirler....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2011 07:26
muhsin cintosun aydın nazilli muhsin cintosun aydın nazilli

nihayet biz bağkurluların ok yanusta gelen geminin bayrak direyi ğörünmeye başladı ben bir sanayici esnaf olarak 1972-senesinde bağkura katıt oldum 3- ayda 156 -lr ödüyerek 1999 emekli oldum hak ettiyim emekli paramı aldımı inanmıyorum cünkü adelet eşit ortamda saglanır ben ekmeyimi bağkurluyum ssk lıyım diye almıyorum aynı eşit şartta paraverip alıb evime getiriyorum aranan insan haklarını buyolda eşitlik saglamalı bizi düşünen yetgili deyerli kurumlar madurların yanında olur saygılarımla bayramlarını kutlarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.09.2011 12:35
Emre Ä°ntepe Emre Ä°ntepe

Prim ödeme gün sayısı ile ortalama yıllık kazançların güncellenmesi ile bu iş çözülebilir.Böylece külfet-nimet dengesi ile hazineye de fazla ve haksız olarak yüklenilmemiş olur.Hakkaniyetin gereğide budur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 05.09.2011 10:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.