Roy Robson, İzmir'i üretim üssü yaptı

Giriş Tarihi:07.11.2011, 18:08 Güncelleme Tarihi:07.11.2011, 18:08
ESBAŞ'ta 5 milyon euro yatırımla Spor elbise üretimine başlayacak olan fabrikada 350 kişi istihdam edilecek. Günlük takım elbise üretimini de bin 150 takıma çıkaracak olan Roy Robson, iki yatırımla 420 kişiye iş yaratacak
SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Ege Serbest Bölgesi'ndeki (ESBAŞ) tesislerinden dünyanın 41 ülkesine üretim yapan ünlü Alman erkek giyim markası Roy Robson, yine serbest bölgede yer alan spor elbise fabrikasını 2012 yılında hizmete açacak. Toplam 5 milyon euro yatırımla kurulacak fabrikada 350 kişiye iş olanağı sağlanacak. Aynı zamanda günlük takım elbise üretimini de 1150 takıma çıkarmaya hazırlanan Roy Robson, iki yatırımın toplamında 420 kişiye iş yaratacak.

İŞE ALIMLAR BAŞLADI

Roy Robson CEO'su ve Uluslararası Marka Danışmanı Timur Şengezer, 3 yıl önce İzmir'de takım elbise üretimine başladıklarını hatırlatarak, alınan olumlu sonuçlar nedeniyle yatırımı büyütmeyi ve spor elbise gibi yeni ürünleri de İzmir'de üretmeyi kararlaştırdıklarını açıkladı.
Şengezer, "Spor elbise üretim tesisi, mevcut fabrikamızın yanında 12 bin metrekarelik alanda yer alacak. Fabrika yılbaşına kadar hazır olacak. Biz de şimdiden eleman alımlarına başladık. İş başvurularını almaya hazırız. Fabrikalarımıza kalifiye ve kalifiye olmayan elemanlar alınacak. Bunun için eğitim bantları kuracağız. Kalifiye olmayan elemanlar eğitimden geçecek. Toplamda 420 kişi istihdam etmeyi planlıyoruz. Mevcut 450 çalışanımızla beraber bine yakın kişiye iş olanağı yaratmış olacağız" diye konuştu.
Günlük 1050 takım üretim yaptıkları mevcut fabrikada yılbaşına kadar üretimi günlük bin 150 takıma çıkaracaklarını vurgulayan Şengezer, spor elbise üretim tesisi için de 5 milyon euroluk yatırım yapacaklarını söyledi.

YELPAZE GENİŞLİYOR

Şengezer, "Roy Robson, gözlükten çoraba, kravattan spor elbiseye, cüzdandan takım elbiseye kadar erkeklerin giydiği her türlü ürünü üretiyor. Bu kapsamda Türkiye'deki üretim yelpazemizi de genişletiyoruz. Önümüzdeki yıllarda da pantolon, spor giyim, spor pantolon, gömlek yatırımlarımız devam edecek" dedi. Şengezer, 2012'de satışları yüzde 8-9 artırmayı planladıklarını açıkladı. Roy Robson'un üretim gücünde Türkiye'nin ve İzmir'in önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Şengezer, şöyle devam etti: "Türkiye üretim gücü ve kalitesi ile ön plana çıkmaya başladı. Roy Robson da İzmir'i üretim ve tedarik üssü haline getirmeyi planlıyor. Avrupa'da satışlarımız çok iyi gidiyor. Küresel krize rağmen satışlarımız yüzde 18 gibi yüksek oranda arttı. 41 ülkede ve toplam bin 153 mağazada ürünlerimiz satılıyor. AB ülkeleri başta olmak üzere Rusya gibi ülkelerde de mağazalarımız bulunuyor. Satışlarımız arttıkça Türkiye'deki fabrikamızın kapasitesini artırmak, yeni fabrikalar kurmak konusu gündeme geliyor. Alman yatırımcılar, Türkiye'deki gidişata çok olumlu bakıyor. İnsan kalitesine ve üretim gücüne inanıyorlar. İzmir lojistik avantajı ile de öne çıkıyor".

Türkiye'de mağaza açacak
Roy Robson'un Türkiye'de mağaza açmayı planladığını, 41 ülkeden sonra 42'nci ülke olarak da Türkiye'yi satış ağına dahil etmeyi hedeflediğini açıklayan Timur Şengezer, "Bu sene mağaza açmaya niyetlendik. Önce outlet mağazası, sonra esas mağazalar açarız diye düşünmüştük. Ama bu planımızı 2012 yılına erteledik. Önce spor giyim fabrikasını tamamlayacağız. Mağaza ve mağaza zincirlerini de oluşturmaya başlayacağız. Adım adım Türkiye genelinde mağaza açacağız" dedi. Roy Robson'un Polonya, Uzakdoğu, Bulgaristan gibi ülke ve bölgelerde üretim tesislerinin olduğunu dile getiren Şengezer, ancak Türkiye'nin konumunun çok farklı olduğunu açıkladı. Şengezer, "Özellikle yeni tesisimiz bitince bazı ürünlerimizi İtalya ve Almanya yerine artık Türkiye'den alacağız. Yavaş yavaş alımlarımızı, ana mamul depolarımızı Türkiye'ye çekiyoruz. Sistemi tamamen Türkiye'de organize etmeyi, diğer ülkelerdeki fabrikalara yarı mamulü buradan göndermeyi hedefliyoruz. Üretilen bitmiş ürünler Almanya'daki iki ana merkezimize gidecek ve oradan 41 ülkeye dağılacak. Bizim gelecek vizyonumuz de Türkiye ve İzmir'in rolü büyük. Türkiye ve İzmir yüksek kalite ve hızlı hizmet-teslim gibi üretim ve dağıtım avantajları ile öne çıkıyor. Üretiminin tamamına yakınını yurtdışına gönderen uluslararası bir marka olarak Ege Serbest Bölgesi üretim altyapısı ile bize bir çok avantaj sunuyor" diye konuştu.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.