• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

İşadamları 'Manhattan' için ortak şirket kurdu

27.11.2011, 19:29

İzmir iş dünyasının önde gelen yaklaşık 30 ismi, yeni kent merkezindeki TIR parkı olarak kullanılan alanda, 300 milyon dolarlık yatırıma başlıyor

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Amerika'nın New York şehrinin finans ve ticaret bölgesi 'Manhattan'a benzemesi planlanan İzmir yeni kent merkezi için sürpriz bir proje gündeme geldi. İzmir'in önde gelen yaklaşık 30 işadamı, çok ortaklı yatırım modelini bölgede gerçekleştirmek için harekete geçti. Aralarında İzmir'in vergi şampiyonu olan Arkas Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Atay Holding'in ortağı Mehmet Atay, gayrimenkul projelerinin önemli ismi Haydar İnaç, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği eski Başkanı Sıtkı Şükürer, ünlü avukat Hasan Bumin Anal, Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı, İdol İnşaat'ın ortağı Hakan Acıtaş, tekstilde ihracat rekortmeni Üniteks'in Sahibi Serhan Ünsal'ın olduğu çok sayıda yatırımcı, bölgede dev bir gayrimenkul projesi gerçekleştirecek.
Yatırım için yaklaşık 30 ortaklı bir şirket kurulurken, Haydar İnaç ve Önder Türkkanı'ya ait Sabah Gazetesi'nin arkasındaki TIR parkının olduğu yer satın alındı. Yaklaşık 40 bin metrekarelik arsada iş merkezi ve rezidans içeren dev bir proje hayata geçirilecek. Zemin etütleri devam ederken, projenin mimari çalışmaları da kısa sürede tamamlanacak. Yatırımın yüzde 70'inin iş merkezi, yüzde 30'unun ise rezidans olarak projelendirilmesi planlanıyor. Ortaklar, 4-5 ay içinde yatırıma başlamayı hedefliyor. 2015 yılında da, üzerinde İtalyanlar'ın da çalıştığı öğrenilen projenin hayata geçirilmesi öngörülüyor. Projenin toplam yatırım tutarının yaklaşık 300 milyon dolar civarında olacağı, yatırım tamamlandığında ise projenin yaklaşık yarım milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı tahmin ediliyor. İsmi sır gibi gizli tutulan projenin genel hatları, önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir basın toplantısı ile açıklanacak. Projenin ortakları, "Görsel ve estetik açıdan çok güzel bir proje. İzmirli bu projeyi çok sevecek. Bu projeyi başka birlikteliklere de taşımak istiyoruz. İzmir güzel şehir ama yapılaşma açısından sıkıntısı var. Bu güçbirliği sayesinde kentin yeniden inşasında aktif bir rol alacağız" dedi.

Projede kimler var?

Lucien Arkas, Önder Türkkanı, Haydar İnaç, Novart Gayrimenkul, Atay Holding, Erdoğan Atay, Ahmet Atay, Mehmet Atay, Süleyman Atay, Hüseyin Birazer, Akın Kayacan, Mahmut Meriç, Sıtkı Şükürer, Avni Yurtseven, Hakan Acıtaş, Yalçın Sabırlı, İdol İnşaat, Miray İnşaat, Erkan İnaç, Banu İnaç, Güner Menendi, Hasan Bumin Anal, Serhan Ünsal, Muammer Ünlü, Avram Sevinti, Deniz Barçın, Yakup Kanyas, Seçkin Olcay

20 bin kişiye iş imkanı sunulacak

"Manhattan Projesi" olarak nitelenen İzmir Yeni Kent Merkezi kapsamında, Kavuklar, Folkart, Küçükbay, Megapol, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Tariş Pamuk Birliği, Sur Yapı, Groupama Sigorta, Tekfen OZ, Altınbaşak, Eyilik, Sabancı gibi dev kuruluşlar bölgede yatırım yapacak. Bölgede ilk etapta yapılacak 7-8 proje ile 2 milyar dolar civarında yatırım bekleniyor. Ardından yatırım tutarı 10 milyar dolara kadar çıkacak. Yatırımların toplamında 20 bin kişiye iş sağlanacağı hesaplanıyor.


İşadamları 'Manhattan' için ortak şirket kurdu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN