Pamuk üreticisi "teselli" buldu

Giriş Tarihi:11.04.2012, 18:45 Güncelleme Tarihi:11.04.2012, 18:45

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan en az 60 kuruşluk prim beklerken 46 kuruş alarak hayal kırıklığına uğrayan çiftçi, yüzde 10'luk destekle sevindi


SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2012 yılı tarım ürünlerinde destekleme fiyatlarını belirledi. Fark ödemeleri destekleri kapsamında kilogramda yağlık ayçiçeğine 24 kuruş, kanolaya 40 kuruş, dane mısıra 4 kuruş, soyaya 50 kuruş, buğdaya 5 kuruş prim desteği verildi. Önümüzdeki günlerde ekimin başlayacak olması nedeniyle Egeli üreticilerin merakla beklediği pamuk primi 42 kuruştan 46 kuruşa yükseltildi. Zeytinyağında prim ise 50 kuruş oldu.

"YETERLİ DEĞİL"
Kütlü pamukta primin 46 kuruş olarak belirlenmesini yetersiz ama olumlu bir mesaj olarak değerlendirdiklerini belirten Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, "Dünyada pamuk fiyatları hızla geriliyor. Pamuk üretiminde maliyetler ise hızla artıyor. Prim miktarı yetersiz. Bu rakam üreticinin karar değiştirip yeniden pamuk ekmesini sağlayacak düzeyde değil. Biz primin en az 60 kuruş olmasını istiyorduk. Bu görüşümüzü de bakanlığımıza iletmiştik. Hiç olmazsa 50 kuruş belirlenmeliydi. Fakat tüm bunların dışında bakanlık diğer ürün desteklerinde geçen yıla göre artış yapmadı. Buna karşı pamukta yüzde 10 artışa gitti. Bu artışı bir teselli gibi, hükümetin pamuğa verdiği bir destek gibi görmek istiyoruz" dedi. Kocagöz, "Bu şartlar altında pamuk ekimi azalacak. Şu an tohum satışları geçen yıla göre yüzde 10-15 civarında daha az. Geçen yıl üretimde sınırları zorladık. Ege'nin pamuk üretimi 150 bin tona ulaştı. Üretimin Söke bölgesinde daha az, ancak Menemen ve diğer bölgelerde daha fazla azalacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu. Pamukta dünyadaki fiyatlarının da aşağıya doğru gittiğini belirten Kocagöz, "Ama Türkiye daha kötü. Bugün Ege pamuğu ayarındaki dünyadaki pamukların fiyatı 4.1 lira. Ancak Ege pamuğu borsada 3.60 liraya işlem görüyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.