• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Nurcan Usta'dan kayıklı sepetler

Nurcan Usta'dan kayıklı sepetler

12.06.2012, 00:00


Salihlili Kocaer ailesinin tek kızı 23 yaşındaki Nurcan, baba mesleğini seçti ve sanayi sitesinde ürettiği kayıklı motosiklet sepetleriyle kısa sürede adını duyurdu


EMRE SAÇLI (SALİHLİ)

Salihli Sanayi Sitesi'nde motosikletlerin yanına katılan ve yörede "kayıklı sepet" olarak bilinen römorkun imalatının yapıldığı babasına ait dükkanda çalışan 23 yaşındaki Nurcan Kocaer, bölgenin en sevilen esnafı haline geldi. İlçede sanayide çalışan tek kadın olarak dikkat çeken Nurcan, "Baba mesleğini sürdürecek erkek olmadığı için evin tek çocuğu olarak bu işi yapmak bana düştü. Babamdan öğrendiğim herşeyi layıkıyla yapmaya çalışıyorum" dedi.

ÜÇ FARKLI MODEL
Manisa'nın Salihli ilçesinde sanayide babasına ait kayıklı motosiklet sepeti üzerine seri üretim yapan Kocaer Makine İşletmesi'nde çalışan Nurcan Kocaer, liseyi bitirdikten sonra açık öğretim fakültesine devam edip babasıyla aynı işi yapmak istedi. Bunun üzerine İrfan Kocaer, kızını yanına alıp ona işi öğretti. Kocaer "Oğlum yok diye hiç üzülmüyorum. Ben 30 yılda şirketi bir yerlere getirdim. Ama kızımda bu sevgi, bu azim oldukça bu işletme çok daha iyi yerlere gelecek" dedi.
İşletmede 3 farklı model yan yük sepeti yapıldığını belirten Kocaer, "1 model yan yolcu sepeti, 2 model motosiklet arka römorku, 1 model çapa makinesi römorku, 1 model atv römorku, 4 farklı model motosiklet şasi imalatı yapıyoruz. İşletmemizde yıllık 3 bin adet ürün imalatı yapılıyor" diye konuştu. İrfan Kocaer, asıl mesleğinin terzilik olduğunu belirtirken şöyle konuştu: "Benim asıl mesleğim terzilik. Ancak yıllar önce köyde kullanmak üzere motosiklet sepeti lazım oldu. Sepetler çok pahalı olduğu için de alamadım. Bunun üzerine kendime çıkma malzemelerle bir motosiklet sepeti yaptı. Yaptığım sepet çok beğenilince eşe dosta bu sepetlerden yapmaya başladım. Talep artınca bu iş üzerine yoğunlaştım. 1986'dan itibaren de atolyemi kurdum. 1989'da seri üretim tadilat belgesini aldım. Şu anda Türkiye'nin marka tescili yapılmış ilk ve tek motosiklet sepet üreticisiyiz. 550 metrekare sahip olan işletmemizde işinde uzman 10 personel çalışıyor."

"İŞİMİ ÇOK SEVİYORUM"

"Sanayide sadece erkekler çalışır" anlayışının artık terk edilmesi gerektiğini ifade eden Nurcan Kocaer ise "Artık kadınlar iş hayatının her alanında yer alıyor. Küçük yaşlarımdan itibaren babamın işine ilgim vardı. Liseyi bitirince, açık öğretim fakültesi Uluslararası İşletme Fakültesi'ne girdim. Şu an 2. sınıftayım. Üniversiteyi dışarıdan okuyup, işletmede babamla çalışmayı tercih ettim. Şimdi işletmede hem iş ortağı hem de çalışanım. Çalışma arkadaşlarımı çocukluğumdan bu yana tanıdığım için çok rahatım. Şu an ülkemizdeki tek motosiklet sepet imalatçısı biziz. İşimizi daha da büyütüp, markamızı dünyada tanınır yapmak tek hedefim" dedi.

Nurcan Usta'dan kayıklı sepetler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA