Kınık 'Organize'ye yatırımcı akını

Giriş Tarihi:04.11.2012, 18:23 Güncelleme Tarihi:05.11.2012, 10:19
Kınık Organize Sanayi Bölgesi’nde son olarak Kocaer Grubu 250 bin metrekare yer aldı. Bölgede sadece 50 dönümlük bir sanayi alanı kaldı
MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

4 yıl içinde tamamlanacak olan İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahında yer alan Kınık Organize Sanayi Bölgesi, son dönemde yatırımcıların akınına uğradı. İzmir'de yer alan organize sanayi bölgeleri arasında 6 euroluk metrekare fiyatı ile en ucuz bölge olan Kınık OSB'de demir-çelik, tekstil, lojistik ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren, bünyesinde bin 500 kişiye istihdam sağlayan Kocaer Grubu da 250 bin metrekare yer satın aldı. Toplam 420 bin metrekarelik yatırım yapılacak yere sahip olan Kınık OSB, Kocaer Grubu ile bölgenin üçte ikisini doldururken, bölgede sadece 50 bin metrekarelik satılık sanayi parseli kaldı. Bu parsele de, Kocaer Grubu'na hizmet veren yan sanayi firmalarının ilgi göstermesi beklenirken, 2001 yılında kurulan Kınık OSB tam kapasite faaliyete geçtiğinde 25 firmada yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak.

"ÇOK AVANTAJLI"
Yapımı devam eden İzmir-İstanbul otoyolu ile Kınık'ın kaderinin değişeceğini belirten Kınık OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Akgün, 1 yıldır devam eden otoyol inşaatı sırasında bile bölgeye yatırımcıların daha dikkatli bakmaya başladığını söyledi. 2001 yılında tescil edilen bölgelerinde bugüne kadar altyapı çalışmalarını tamamladıklarını dile getiren Akgün, "Otoyol, OSB'ye çok yakın mesafeden geçiyor. Otoyol ile Bursa'ya uzaklık 1.5 saate inecek. Bölgemiz yine yeni yapılan Çandarlı Limanı'na da çok kısa bir mesafede yer alıyor. Bütün bu avantajlarımız nedeniyle İzmir ve Denizli'de faaliyet gösteren Kocaer Grubu yatırım için bizi seçti. 250 bin metrekare yer satın aldılar. Önümüzdeki dönemde yatırımlarına başlamalarını bekliyoruz. Bu yatırımın ardından bölgemizde sadece yaklaşık 50 dönümlük satılık sanayi parseli kaldı. Bu parselllerinde kısa süre içinde satılacağını ümit ediyoruz" dedi.

Rakamlarla Kınık OSB
Kuruluş yılı: 2001
Toplam alanı: 780 bin metrekare
Net yatırım alanı: 420 bin metrekare
İzmir'e uzaklığı: 111 km.
Havaalanına uzaklığı: 140 km.
Dikili Limanı'na uzaklığı: 35 km.
Boş parsel büyüklüğü: 50 bin metrekare
Toplam parsel sayısı: 49

Ortaklık yapısı
Kurum / Ortaklık (%)
EBSO 70
Kınık Belediyesi 15
İl Özel İdaresi 15
OTOMOTİV İÇİN CAZİP

Bölgelerinde halen RNK Tarım, Binka Beton, Korhan Un, Hat Boru, Surtaş Granit ve Ak Mermer firmalarının üretimlerini sürdürdüğünü, bölgenin tamamlandığında 25 firmada yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirten Akgün, bölgelerinde yatırım yapılacak sanayi parselinin toplam 420 dönüm olduğunu vurguladı. Akgün, şöyle konuştu: "Kınık, yatırım yönünden İzmir'in en bakir ilçelerinden biri. Özellikle Bursa ve çevresinde faaliyet gösteren otomotiv sektörünün yatırımları için Kınık OSB avantajlı olarak değerlendiriliyor. Biz yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlıyoruz. İzmir'den yeni yatırımcıları da bölgemize bekliyoruz" diye konuştu.

"Yatırım avantajını değerlendirdik"
Kocaer Grubu'nun 500 milyon dolara yakın cirosu ile demir çelik, tekstil, mağazacılık, lojistik ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösterdiğini belirten Kocaer Çelik Genel Müdür Yardımcısı Adnan Özbek, Kınık OSB'nin yatırım avantajlarını değerlendirmek istediklerini söyledi. Bölgeden 250 bin metrekare yer satın aldıklarını, henüz hangi alanda yatırım yapacaklarına karar vermediklerini ifade eden Özbek, 2013 yılı ortalarında yatırıma başlamayı planladıklarını kaydetti. Kınık OSB'nin İzmir-İstanbul otoyolu yakınında olduğunu, yeni yapılan Çandarlı Limanı'na da çok az bir mesafede yer aldığını anımsatan Özbek, yatırımcılar için uygun fiyatı ile de değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


kalan karakter 1000

volkan volkan

orda yaşayanlar ne olacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.11.2013 14:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.