Engellinin SGK borcu siliniyor

Giriş Tarihi:27.06.2013, 19:38 Güncelleme Tarihi:27.06.2013, 19:38
Hükümet'in hazırladığı yeni torba yasada engelli, yoksul ve şehit ailesine tarihi borç affı çıktı
Hükümetten milyonlarca yoksula, engelliye ve şehit ailesine tarihi "borç affı" geliyor. Meclise sunulan torba yasa ile engelliler, yoksul durumdaki vatandaşlar ve 65 yaş üzeri muhtaçlık aylığı alan 1 milyonun üzerinde kişinin fazla maaş ödemeleri ile ilgili SGK'ya olan borçları sıfırlanacak, haklarında hiçbir adli, idari işlem yürütülmeyecek. Şehit ailelerinin ve gazilerin ise daha önce aldıkları fazla maaşlarına ilişkin borçlarının faizleri silinecek ve ana para 5 yıla kadar taksitlendirilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın şehit aileleri, engelliler, yoksullar, bakıma muhtaç çocuklar ve yaşlılara ilişkin Torba Kanun Tasarısı önceki gün Meclis'e sevk edildi. Meclis kapanmadan yasalaşması planlanan düzenlemeler arasından dezavantajlı vatandaşlara yönelik bir "torba" dolusu müjde çıktı. Özellikle daha önce haksız alındığı veya fazla ödendiği tespit edilen yaşlı ve engelli maaşları için faizleriyle birlikte SGK'ya borçlu olan vatandaşlar, düzenleme yasalaşırsa rahat nefes alacak.

Faizle birlikte
2022 Sayılı Kanun'da yapılması öngörülen değişiklikle, devletten muhtaçlık veya engelli aylığı alan 1 milyondan fazla kişinin daha önce yapılan fazla - yersiz ödemeler nedeniyle SGK'ya olan borçları ve para cezaları faizleriyle birlikte sıfırlanacak. Vatandaşlar için bu konuda hiçbir adli, idari işlem yürütülmeyecek. Düzenlemenin ana nedeni yaşlı ve engelli aylığı alan kişilerin "günü gününe, güçlükle geçinen" kimseler olması ve borçlarını ödemelerinin zaten mümkün görünmemesi.

5 yıla kadar taksit imkanı

Torba Yasa'da geçen bir başka borç affı müjdesi de şehit ailelerine ve gazilere geldi. Harp ve vazife malullüğü maaşı alırken hayatını kaybedenler ile onların maaş bağlanan yakınları başta olmak üzere, fazla maaş ödemeleri nedeniyle SGK'ya borçlanan ailelerin daha önce açtığı davaları geri çekmesi şartıyla yapılandırılacak. Bu kapsamda borcun faizi silinecek ve ana borç 5 yıla kadar taksitlendirilecek.


kalan karakter 1000

seher seher

yersizz ödeme affı herkese mi acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.07.2013 22:12
engin engin

yardıma muhtaç ailelere ödenecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.07.2013 13:35
COŞKUN COŞKUN

PEKİ ŞİMDİYE KADAR ÖDENEN PARALAR NE OLACAK

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.07.2013 10:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.