Bayramlık kurbanlar Siverek'ten geldi

Giriş Tarihi:18.09.2013, 19:01 Güncelleme Tarihi:18.09.2013, 19:01
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki üreticiler kurbanlıklarını kamyonlarla sevk etmeye başladı. İzmir'in ilk kurbanlıkları da Urfa siverek'ten geldi. Veterinerlik Araştırma Enstitüsü'nden kurbanlıklarına küpe taktırıp, aşı kontrollerini yaptıran üreticiler büyük şehirlere doğru yola çıktı. Bu yıl küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar alıcılar için özellikle doğudan gelmeye başladı. Yerli üretim kurbanlıkların geçen yıllara göre daha bol olduğunu vurgulayan Güven Et ve Payvancılığın sahibi Halil Durankuş, canlı küçükbaşlarda kilogramının 14 ile 16 lira, büyükbaşlarda ise 11 ile 12 lira olduğunu söyledi.

Devlet teşviği olmasaydı

Durankuş, hükümetin saman ve yemde üreticiye verdiği teşviğin hem üreticiye hem de kendilerine önemli bir destek sağladığını belirterek, "Eğer devlet teşviği olmasaydı bu yıl canlı hayvanda kilo fiyatları 20 ile 30 lira arasında olurdu" dedi. Durankuş kurban kesecek olanların kurbanlıklarının kimliğini ve sağlık raporunu mutlaka görmelerini, kesim yapacakların ise mutlaka izinli ve toplu kesim yerlerinde ehliyetli kişilere kurbanlıklarını kestirmelerini söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.