Emeklilik için 2 müjde

Giriş Tarihi:21.01.2014, 20:20 Güncelleme Tarihi:21.01.2014, 20:20
1) Anayasa Mahkemesi'nin "50 yaş ve 10 yıl hizmet süresini dolduranların emekli olabilmek için 8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlamış olma şartını" iptal eden kararı yaşa takılanları umutlandırdı
2) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşını dolduran ancak prim gün sayısını dolduramayanlar için ilk somut adımı attı. Eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor

Yaşa takılanların gözü Meclis'te


Anayasa Mahkemesi'nin, 50 yaş ve 10 yıl hizmet süresiyle emeklilik şartını iptal ettiği haberi, özellikle yaşa takılanlar umutlandırdı. Anayasa Mahkemesi'nin, "50 ve daha yukarı yaşta olup da 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduranların emekli olabilmeleri için 8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlamış olma şartını" iptal eden kararı büyük sevinç yarattı. Özellikle emeklilik için yaşa takılanlar umutlandı. Eğer Meclis 1 yıl içinde düzenleme yapmazsa, iptal kararı yürürlüğe girecek.

"Eşitsizlik doğuruyor"
Ankara 17'nci İdare Mahkemesi, Emekli Sandığı Kanunu'ndaki "8 Eylül 1999 tarihinde sandık iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emekliye ayrıldıklarında fiilhizmet sürelerinin 10 yılını doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar" hükmündeki, "8 Eylül 1999 tarihinde sandık iştirakçisi olanlardan" ifadesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. İdare Mahkemesi başvuru gerekçesinde, bu düzenlemenin 8 Eylül 1999'dan önce çalışmaya başlayanlar ile sonra başlayanlar arasında kesin bir ayrım yaparak eşitsizlik doğurduğunu ileri sürmüştü. Anayasa Mahkemesi, İdare Mahkemesi'nin görüşüne katılarak iptal kararı verdi. Bu konuda yasal boşluk oluşmaması için kararın 1 yıl sonra yürürlüğe girmesi hüküm altına aldı.
Karara göre, Meclis, 18 Ocak 2015'e kadar bu alanda bir düzenleme yapmazsa 50 yaşını dolduran ve 10 yıllık fiili hizmet süresi bulunan bir kişi, 8 Eylül 1999'dan önce çalışıyor olup olmadığına bakılmaksızın emekliye ayrılıp aylık alabilecek. Bu süre içinde bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı ya da nasıl bir düzenleme yapılacağı merak ediliyor.

100 bine yakın kişiyi kapsıyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşını dolduran ancak prim gün sayısını dolduramayanlar için ilk somut adımı attı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Meclis'te de gündeme gelen yoğun talep üzerine hizmet borçlanması anlamına gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat verdi. Eksik primi olanlara borçlanma imkı getirilmesi öngörülüyor. Çalışma Bakanı Çelik, kurların istihdamı etkilememesi için de çalışmalarının süreceğini söyledi.
Emeklilikte yaşa takılan 500 bin, prim günü şartına takılan da 100 bine yakın kişi bulunuyor. Yaş konusunda düzenlemeye sıcak bakmayan hükümet, prim günü eksik olanlara yeşil ışık yaktı. Muhalefet partileri de bu konuda gelen talepleri Bakan Çelik'e ileterek bir adım atılmasını istedi. Bakan Çelik, bu konuda gerçekten mağdur olan bir kesim olduğunu belirterek, bu makul talebi değerlendireceklerini bildirdi.

Kur ve istihdam
Çalışma Bakanı Çelik, kurlardaki yükselmenin istihdama etkisini değerlendirirken, "Türkiye'deki işletmelerin borçları belli. Dünya istihdamda büyük sıkıntı yaşarken biz en çok istihdam oluşturan ülke olduk. Bu sürecin geçici olacağını düşünüyorum. İstihdama olumsuz yansıtılmaması konusunda çalışmalarımız sürecek" dedi.

4C netleşmedi
Çelik, dün TİSK yönetim kurulunu kabulünde 4C kapsamındaki çalışanların durumuna ilişkin soruları da yanıtladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 4C'lerin kadroya alınmasına dönük çalışma olmadığını açıklarken, Bakan Çelik ise bu konuda toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldığını ancak henüz netleşmediğini söyledi.


kalan karakter 1000

anonim vatandas anonim vatandas

her zaman söylerim türkiye emekliler cennetidir.zengin gelismis ülkelerde mamuller haric bu kadar genc yasta insanlari kesinlikle emekli yapmazlar cünki bu finansal yükün altindan zengin olmalarina ragmen kalkamazlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.01.2014 17:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.