Bioİzmir için imzalar atıldı

Giriş Tarihi:23.03.2015, 20:14 Güncelleme Tarihi:23.03.2015, 20:14
Dokuz Eylül Üniversitesi'nin, Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş ortaklığında yürüttüğü İzmir Sağlık Teknolojileri Geliştirici ve Hızlandırıcısı (BioİZMİR) Projesi sözleşmesi imzalandı. DEÜ Sağlık Yerleşkesi'ndeki törende konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, 2050 yılı itibariyle dünya nüfusunun 9.3 milyara ulaşması ve 65 yaş üzeri nüfus payının yüzde 16 olmasının beklendiğini, yaşam süresini ve kalitesini artıran sağlık hizmetleri ile gıda, temiz su, enerji gibi kaynak taleplerinde artış olacağını söyledi. İzmir Kalkınma Ajansı mali desteği ile hayata geçirilen "BioİZMİR" Projesi protokolü, İzmir Valisi Mustafa Toprak, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Rektör Yardımcısı ve DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören tarafından imzalandı.

Bağımlılık azalacak
Toprak, "Biyoekonominin en önemli bileşenlerinden birisi sağlıktır. Biyoteknoloji süreçlerinin kullanımı ile keşfedilen, üretilen ilaçlardan elde edilen gelir her geçen gün artmaktadır. Bu gelirin yaklaşık yarısı ABD kaynaklıdır" dedi. Prof. Dr. Füzün de Ar-Ge'ye çok önem veren bir üniversite olduklarını belirterek, "İzmir'de 68 bin öğrenciyle ilk sıradayız. Eğer Ar-Ge yapmazsak, buluş yapmazsak kalkınmamız mümkün değil. Kalkınmanın temel yolu buluş yapmaktan geçer" diye konuştu. Bioİzmir ile sağlık alanında yurt dışına bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor. Hazırlık çalışmaları yaklaşık bir yıl süren projenin iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Projenin 9 milyon 240 bin lira olan bütçesinin yüzde 75'ine yakını İzmir Kalkınma Ajansı tarafından karşılanıyor.
FATİH ABACIOĞLU

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.