'İncir çekirdeğini doldurmaz'derken geçim kapısı oldu

Giriş Tarihi:20.03.2017, 13:31 Güncelleme Tarihi:20.03.2017, 13:31
Dünya kuru incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın'da yürütülen bilimsel çalışmayla incir çekirdeği yağının Omega 3 ve E vitamini açısından zengin olduğunun tespit edilmesi, ürünün sağlık için kullanımını hızla artırıyor.

Nazilli ilçesinde incir hakkında Ar-Ge faaliyetleri yürüten girişimci Fatih Aydın, yörede geleneksel olarak kullanımı bilinen incir çekirdeği yağına ilişkin bilimsel çalışma yaptı.

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmokokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ile birlikte yürütülen çalışmada incir çekirdeğinden elde edilen yağın içerik analizi yapıldı.

Yoğun Omega 3 ve E vitamini tespit edilen incir çekirdeği yağının içeriğindeki asit ve vitaminlerin özellikle cilt sorunlarıyla ilgili destekleyici tedavi özelliğine sahip olduğunun belirlenmesi üzerine tesis kuruldu.

"Cilt sorunlarına iyi geliyor"

Yaklaşık 15 kilogram incirden 1 kilogram yağ çıkarıldığını dile getiren Aydın, içerdiği E vitamini bakımından yağın cilt sorunlarına iyi geldiğini, özellikle kadınların tercih ettiğini ifade etti.

Aydın, yağın göz etrafındaki kırışık, morluk, yanık, yara, doğum lekesi, çatlak ve selülit tedavisinde yardımcı etkiye sahip olduğunu, bu etkilerin bilimsel olarak kanıtlanması için de çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

"İçeriği açısından faydalı olabilir"

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neslihan Şendur ise incir çekirdeği yağının sağlığa faydalarıyla ilgili bir araştırma olmadığını ancak Ege Üniversitesinde yapılan içerik analizleri doğrultusunda bazı faydalarından söz edilebileceğini belirtti.

Prof. Dr. Şendur, "Bir nemlendirici özelliği olabilir deride, içerdiği vitaminlerin zenginliği açısından derinin kırışıklığının giderilmesinde ve deri çatlaklıklarının tedavisinde faydası olabilir. Ancak bu konuda henüz bir bilimsel araştırma yapılmadı." diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.