En düşük emekli maaşına 526 lira zam

Giriş Tarihi:18.06.2017, 18:14 Güncelleme Tarihi:18.06.2017, 18:14

Emekli maaşları arasındaki uçurumları gidermek için hükümetin başlattığı çalışmalar sürüyor. Farklı zamanlarda aynı şartlarda emekli olmalarına rağmen maaşları arasında uçurum olan emeklilerin haksızlıkları giderilecek. Çok düşük maaş alan emekliler için de bir formül gündeme geldi.
Buna göre tüm emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak.
Bu sağlanırsa özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Tarım Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ciddi zamlar yapılacak.

ASGARİ ÜCRET AYARI

Şu anda uygulanan net 1.404 liralık asgari ücret emekli maaşının da tavanını oluşturacak.
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emekli maaşlarının ideal seviyede olmadığını bildiklerini ve sürekli iyileştirme yaptıklarını söyledi.
Müezzinoğlu, "Asgari ücretten daha düşük emekli maaşı alanların durumlarını yok farz etmiyoruz. Ama yaptığımız iyileştirmeler olmasa daha kötü olacaktı. Yüzde 5'lerin üzerinde büyüme olduğunda elbette bu konular da gündeme gelir. Bağ-Kur'da en düşük emekli maaşı 998 lira. Ama biz geldiğimizde 65 lira alınıyormuş" diye konuştu.
Söz konusu çalışma gerçekleştiğinde özellikle çok düşük maaş alan 2000 sonrası SSK'lılar ile tarım Bağ-Kur emeklilerinin yüzü de gülecek. 878 liralık SSK maaşına 526 lira 998 liralık Bağ-Kur maaşına 406 lira zam yapılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.