Afrodisyas’ta UNESCO bereketi

Giriş Tarihi:16.07.2017, 19:54 Güncelleme Tarihi:16.07.2017, 19:54

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunan ve Roma dönemine ait korunmuş anıt yapılarıyla dikkati çeken Afrodisyas Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmesi ilçe halkının turizm beklentilerini yükseltti.
Antik kentin UNESCO listesine dahil edilmesinden son derecede mutlu olduklarını belirten Afrodisyas Antik Kenti'nin Kazı Başkanı Prof. Roland R.R. Smith, "Bu herkes adına çok güzel oldu. Uluslararası alanda tasdiklenmiş olduk. Bu şekilde Afrodisyas'a daha fazla insan gelecek ve bu güzellikleri daha fazla kişi tanıyacak" dedi.

İlçeye vekalet eden Buharkent Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı ise kararın özellikle ilçe halkını çok etkileyeceğini belirtti. Arabacı, "Bu karar sadece ilçemiz için değil Türkiye için de bir gururdur. Karacasu'ya hem manevi hem de maddi yönden geri dönüş çok fazla olacak. İnanıyorum ki antik kente yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı daha da artacaktır" diye konuştu.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ

Karacasu Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı da, bu kararla tüm dünyaya 19 bin 200 nüfuslu Karacasu'yu ve Afrodisyas'ı daha kolay tanıtacaklarına dikkati çekti. Şu anda 2 müzeleri olduğunu ancak ilçede 5 müzeye sığacak kadar malzeme bulunduğunu ifade eden Büyükyapıcı, "Yeni müze projeleriyle burayı kültür merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunları gerçekleştirdiğimiz zaman Karacasu'yu gezmeye gelen turistin merkezde konaklamasını da sağlayacağız" dedi.

Pide ustası Halil İbrahim Köse de, "İlçe esnafı olarak çok sevindik. Özellikle esnaf bu karar sonrası büyük kazanç sağlayacak. İlçemizin pidesi de çok meşhurdu. Buraya gelen turistler aynı zamanda pidemizi de tatma imkanını bulacak" şeklinde konuştu. Taksicilik yapan Mustafa Güzel de, işlerinde artış beklentisinde olduklarını belirterek kazı alanına taksiyle ziyaretçi götürebileceklerini ifade etti.


AFRODİSYAS'ın diğer fotoğrafları için tıklayınız..

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.