• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

İzmir-Almanya ticaret hattı

İzmir-Almanya ticaret hattı

6.10.2017 23:33 , Güncelleme Tarihi: 6.10.2017 23:33

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaleti temsilcileri, ülkelerinde yatırım yapacak Türk firmaları bulmak için İzmir’e gelecek. Almanya’nın yeni İzmir Başkonsolosu Lassig’i ağırlayan EBSO Başkanı Yorgancılar ise “Almanya en iyi ticari partnerimiz” dedi

Türk ekonomisindeki büyüme Almanların iştahını kabartıyor. Türk firmaların Almanya'da yatırım yapmasını isteyen Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden iş dünyası temsilcileri Türkiye'de yeni yatırımcılar aramaya başladı. Almanya'nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden bir heyet İstanbul ve İzmir'de Türk iş dünyasına yatırım olanaklarını anlatmaya hazırlanıyor. 10 Ekim 2017 tarihinde İstanbul'da Türk işadamlarıyla buluşacak heyet, 11 Ekim'de ise Ege İhracatçı Birlikleri'nde Egeli işadamlarına Almanya'da yatırım fırsatlarını anlatacak. Mecklenburg-Vorpommern'in Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph'un sunum yapacağı toplantıda 'Türkiye ve Mecklenburg- Vorpommern Eyaleti Arasındaki Ticari İlişkiler' ve 'Birinci Elden Başarı Hikayeleri' konulu sunumlar da gerçekleştirilecek.

AVRUPA'NIN KALBİNDE

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin Avrupa'nın kalbinde merkezi bir konuma sahip olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Mecklenburg- Vorpommern'in Doğu Avrupa ve Batı Avrupa ile İskandinavya arasında köprüler oluşturduğunu, Mecklenburg- Vorpommern'in son 20 yılda, çeşitli sektör yatırımcıları için cazip bir konum haline geldiğini kaydetti. Türkiye ile Almanya arasındaki ticaretin gelişmesi için her fırsatı değerlendirdiklerini dillendiren Sabri Ünlütürk, geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde, 'Türk-Alman Ekonomi Günü'nü Ege İhracatçı Birlikleri'nde başarılı bir şekilde organize ettiklerini hatırlattı. Ege İhracatçı Birlikleri'ndeki toplantıya katılacak işadamları Almanya'nın Mecklenburg-Vorpommern eyaleti ve mevcut yatırım ve teşvik imkanları hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri gibi, toplantı sonrasında heyetteki isimlerle bire bir görüşme fırsatı bulacak. Toplantıya Almanya İzmir Başkonsolosu Rainer Lassig de katılacak ve açılış konuşmasını yapacak.

Türk ihracatında Almanya zirvede

Türkiye 2016'da Almanya'ya 14 milyar dolar ihracat yapmışken, 2017'nin 9 aylık döneminde gerçekleştirdiği ihracat ise 2016 yılının 9 aylık dilimine göre yüzde 7'lik artışla 10 milyar 100 milyon dolardan, 10 milyar 817 milyon dolara çıktı. Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü; 3 milyar 237 milyon dolarlık ihracatla Almanya'ya ihracatta lider sektör haline geldi.

İzmir-Almanya ticaret hattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN