• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘Ali robot, Ayşe kodlama yapsın’

‘Ali robot, Ayşe kodlama yapsın’

12.10.2017 18:49 , Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 18:49

İzmir’de DEÜ 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Bakan Faruk Özlü, “Çocuklara bilimi sevdirmek zorundayız. Okuma fişlerindeki gibi Ali sadece top oynamasın. Ayşe sadece ip atlamasın” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin bütün sorunlarını kısa ve uzun vadede çözecek güçte olduğunu, bilim ve teknolojiyi ana gündem maddesi olarak gördüklerini belirtti.

KAĞIT ÜSTÜNDE ÇALIŞMA

Bakan Özlü, "Çocuklarımıza bilimi sevdirmek zorundayız. Okuma fişlerinde ezberlediğimiz şekilde bundan sonra Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın" dedi.

Bakan Özlü, Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen DEÜ 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde, DEÜ'nün İzmir'in potansiyelini, hem kendisi hem öğretim üyeleri hem de öğrenciler için fırsata çevirmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Özlü, "Rehavet içinde üniversite istemiyoruz. Üniversiteleri toplumun ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayan birimler olarak görmek istiyoruz. Üniversitelerimizin kağıt üstünde değil, uygulanabilir bilim üretmelerini bekliyoruz" dedi.

Dünyanın en değerli şirketlerinin yüzde 80'inin teknoloji şirketi olduğuna değinen Bakan Özlü, yazılıma, bilişime, teknolojiye yatırım yapmanın önemine işaret etti.

DÜNYA DEĞİŞİYOR

Bakan Özlü, gençleri ve çocukları dijital değişime uygun, katma değeri yüksek becerilerle donatmak gerektiğini dile getirerek, "Çocuklarımıza bilimi sevdirmek zorundayız. Okuma fişlerinde ezberlediğimiz şekilde, bundan sonra Ali sadece top oynamasın, Ayşe sadece ip atlamasın. Ali robot yapsın, Ayşe kodlama yapsın. Dünya, yepyeni bir yöne doğru hızla ilerliyor. Bu ilerlemenin odağında bilim ve teknoloji var. Bizler, Türkiye olarak, bu değişimin ve ilerlemenin gerisinde kalamayız. Sanayi 4.0, emin olunuz, 80 milyon vatandaşımızın kaderi üzerinde doğrudan etkili olacaktır" dedi.

'İZMİR BATI'YA AÇILAN KAPI'

Bakan Özlü, bir şehri büyük yapan unsurların katma değer ve hizmet olduğunu söyledi. İzmir'in Anadolu'nun Batı'ya açılan kapısı olduğunu dile getiren Özlü, 2002 yılında 2 bin 973 olan kentteki ihracatçı sayısının bugün 5 bine yaklaştığını anlattı.

Bakan Özlü, İzmir'in toplam sanayi üretiminin yüzde 10'unu karşıladığına işaret ederek, "Nasıl bir fırsatla karşıya olduğumuzu görelim istiyorum. İzmir, bünyesinde barındırdığı 13 organize sanayi bölgesi, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 2 serbest bölge ile yatırımcılara ideal bir yatırım olanağı sunuyor. Ama aynı zamanda bu potansiyel, sadece yatırımcılar için değil üniversitelerimiz için de ciddi bir uygulama fırsatı taşıyor" diye konuştu.

‘Ali robot, Ayşe kodlama yapsın’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN