Emlakta lojman fırsatı

Giriş Tarihi:06.12.2017, 19:07 Güncelleme Tarihi:06.12.2017, 19:07
Yeni düzenlemeyle yıpranmış lojmanlar öncelikli olmak üzere en az 50 bin kamu konutunun ihaleyle satışının önü açıldı. Konut sektörü için uygun arsa temin etme imkanı doğarken bu konutlarda oturanlar, öncelikli satın alma hakkına sahip olacak

Kamu lojmanlarının satışına imkan veren düzenlemenin, konut sektörü için uygun fiyata arsa temin etme imkanı yaratması bekleniyor.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen torba kanunla kamu lojmanlarının satışına yönelik düzenleme yapıldı. Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç, kamu idarelerinin, KİT'lerin ve sermayesinin yüzde 50'sinden fazlası kamuya ait ortaklıkların mülkiyetindeki kamu konutları ekonomiye kazandırılacak.
Bu konutlar, ihaleyle satışa çıkarılacak ve buralarda oturanlar, öncelikli satın alma hakkına sahip olacak.

YENİ KONUT YAPILACAK

Konutlar, buralarda oturanlarca alınmazsa en yüksek teklifi veren istekliye satılacak. Buraların satışından elde edilen gelir, öncelikli olarak kamu konutu yapımında kullanılacak.
Deprem riski bulunan alanlardaki kamu konutları ise yıkılacak. Büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasını sağlayacak.
Bu arsalara depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak.
Maliye Bakanlığının konuya ilişkin etki analizine göre, 240 bin 398 adet kamu konutu bulunuyor. Kampüs alanında yer alan, hizmet binalarıyla bütünleşik lojmanlar da satılamayacak.
Böylece, yıpranmış lojmanlar öncelikli olmak üzere en az 50 bin kamu konutunun satışının önü açıldı.
Konutların tamamının satışı yıllara yayılacak. 2018 yılında bu kapsamda 3 bin kamu konutunun değerlendirilebileceği hesaplandı. Lojman satışlarına ilişkin düzenlemeyle depreme dayanıksız lojmanlara ağırlık verilmesi ve ilk aşamada 500 milyon lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.

"ARSA FİYATLARINI MAKUL SEVİYEDE TUTAR"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ziya Altan Elmas, şehir merkezlerinde kalmış lojmanların satışına yönelik kararın, konut sektörünün uygun fiyatlı arsa bulmakta yaşadığı sorununun çözümüne katkı sağlayacağını söyledi. Elmas, "Düzenlemeyi olumlu karşıladık.
Konut fiyatlarına da makul seviyede destek verilmiş olur, arsa fiyatlarını makul seviyede tutar. Bu düzenleme, kentsel dönüşüme de destek sağlar" dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da lojman satışının, inşaat sektörüne arsa kazandırılması ve yeni konut alanları oluşturulması açısından önemli bir fırsat doğuracağını belirtti. Tellioğlu, "Düzenleme piyasaya hareketlilik getirir" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.